Pro a proti – Alternativní metody výuky (2020)
Nejméně ještě čtyři týdny nebude 1,7 milionu žáků a studentů kvůli šíření koronaviru chodit do základních, středních a také vysokých škol. Budou zejména základní školy schopné zajistit výuku na dálku? Tomáš Pavlíček se zeptá vedoucího komunikace společnosti EDUin Bohumila Kartouze a ředitele základní školy Bezdrevská v Českých Budějovicích Pravoslava Němečka. Moderuje Tomáš Pavlíček.
Natočeno 2020. Premiéra 16. 3. 2020 (ČRo Plus, 9:34 h.; 26 min.).
Lit.: Pavlíček, Tomáš – Čihák, Ondřej: Domácí digitální vzdělávání nemusí být problém, ale motivace učit se ano, upozorňuje Kartous z EDUin. In web ČRo Plus, 16. březen 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Z obavy před šířením nového koronaviru vláda uzavřela školy, které zavedly alternativní formy vzdělávání přes e-maily, webové stránky či videokonference. Současná krize prověří digitální kompetence dětí, kantorů i rodičů. Taky kreativitu a vzájemný vztah všech těchto skupin. Jsou ale tuzemské školy připravené zvládnout mimořádnou situaci?
Ředitel Základní a umělecké školy Bezdrevská v Českých Budějovicích Pravoslav Němeček vidí současný stav jako šanci pro zlepšení digitálních metod výuky. Bohumil Kartous z organizace EDUin se obává spíš nedostatečné motivace rodin vést žáky k vzdělávání.
„Školy jsou připravené a postupem času se jejich kvality dále zlepší. Vidím to jako velkou příležitost pro posun v oblasti digitálního vzdělávání,“ říká v pořadu Pro a proti ředitel.
Kartous chápe současný stav jako možnost zlepšit digitalizaci vzdělávání. „Ale česká společnost není připravena… V řádu týdnů je možné fungovat, v horizontu měsíců si to ale nedokážu představit.“
Čím kratší tato doba bude, tím lépe a tím bude rozdíl mezi žáky menší. Ale už teď mají učitelé pracovní plány, určitě se pokusí srovnat rozdíly a žákům, kteří neměli kontakt se školou, se pokusí nějak ho vyrovnat. Pravoslav Němeček
Problémem je různá vybavenost rodin, dodává Němeček. „V těch nejnižších třídách je to zvlášť problematické, protože tam jsme se snažili spíš děti k technice nepouštět hned v 1. třídě, ale najednou to budeme vyžadovat.“
Expert souhlasí, že je velký rozdíl mezi žáky na 1. stupni a na střední škole. „Těch možností, které digitální dimenze poskytuje, je celá řada a jsou určitě školy, které neshledají zásadní problém v tom, že budou několik týdnů bez kontaktu s žáky.“
Škola 100% nahradit nejde
„Školu a výuku s učitelem a sociálním prostředím v žádném případě ničím takovým nenahradíme,“ připomíná ředitel. „Digitální techniku jsme využívali jako doplňkovou metodu, teď se stala hlavní věcí… Tato situace nám ale pomůže vytřídit to, co je možné s žáky dělat.“
Jsou rodiny, které svým dětem nedodávají dostatečné podněty tomu, aby považovaly vzdělávání za něco podstatného. To se může prohloubit během týdnů, kdy děti nechodí do školy… Tam vidím větší problém než v rozdílnosti vybavení domácností… Při pokročilých způsobech vzdělávání na dálku digitálními prostředky mohou být problémy, ale u těch základních vidím problém motivace nebo podpory rodiny. Bohuslav Kartous (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku