Když Sověti odcházejí… (2020)

Jednou ze zásadních událostí jara 1990 bylo zahájení odchodu sovětských okupačních armád, rozmístěných na území Československa od srpna 1968. Vyjednat a nakonec i provést odsun sedmdesáti tisíc vojáků bylo jednou z prvních zatěžkávacích zkoušek polistopadové československé diplomacie. Co se u nás dělo před třiceti lety, připomene v pořadu Archiv Plus publicista Pavel Hlavatý.

Natočeno 2020. Premiéra 22. 5. 2020 (ČRo Plus, 20:05 h.; 24 min.) v cyklu Archiv Plus.

Lit.: Hlavatý, Pavel: Když Sověti odcházejí… Jak zachytily rozhlasové mikrofony odsun sovětských vojsk? In web ČRo Plus, 22. květen 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: V noci z 20. na 21 srpna 1968 okupovala naši zemi vojska pěti států Varšavské smlouvy. Co do počtu šlo převážně o vojska sovětská, více či méně symbolické kontingenty Bulharska, Maďarska, NDR a Polska byly navíc v poměrně krátké době staženy. Sovětské jednotky u nás ale zůstaly až do počátku 90. let…

Jejich odchod umožnila až změněná geopolitická situace ve světě a hlavně v Evropě. Odsud sovětských vojsk měl přitom v našem regionu (Československo, Maďarsko Polsko, NDR) různé logistické podoby i časové harmonogramy. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)