Na dřeň – Příběhy lidí s homosexuální orientací 1/2 (2020)

Připravila redaktorka Hana Strašáková.

Natočeno 2020. Premiéra 1. dílu 4. 6. 2020 (Rádio Proglas, 16:00 h.), 2. dílu 11. 6. 2020 (Rádio Proglas, 16:00 h.). K poslechu zde a zde.

Lit.: Strašáková, Hana: Na dřeň o homosexualitě v křesťanství: Přemýšlel jsem nad sebevraždou, Bůh mě uzdravil. In web Radio Proglas, 4. 6. 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Homosexualita v prostředí církví. Téma, které je stále otevřené a budí kontroverze. V Bibli se píše, že manželství uzavře jen muž se ženou, stejně tak to prezentuje i oficiální učení nejen katolické církve. Jenže ve skutečnosti tomu ne vždy tak je, život v celibátu není pro každého. Proto vám ve dvou dílech věnovaným tomuto tématu nabídneme dvě odlišné cesty gayů, kteří věří v Boha.

V prvním dílu přinášíme příběh gaye, který se rozhodl ctít učení církve a strávit celý život bez partnera. lehké sehnat někoho, kdo by byl ochoten svůj příběh otevřeně vyprávět na mikrofon. Byl to strach z odsouzení, u někoho třeba i stud. I proto se náš host rozhodl, že v pořadu vystoupí anonymně. „Je mýtus, že romantický vztah je tím jediným naplněním života. Opravdu to tak nemusí být a zjistil jsem, že mi to tak opravdu vyhovuje. Udělal jsem domluvu s Hospodinem že půjdu cestou celibátu, i když si tím nejsem jistý. Radši zariskuju na tu tradiční stranu a budu single,“ popisuje svůj proces rozhodování se pro život bez partnera. „Jsem asi jediný gay, který byl s uvědoměním své sexuality na světě sám jen asi deset minut, to bylo mé velké štěstí.“

Hosty příštího dílu budou Dominik a Ondra, mladý homosexuální pár. Hluboce věřící muži, kteří se rozhodli, že jeden bez druhého už být nechtějí. Uslyšíte, jak těžké pro ně bylo rozhodnutí žít život, který je v rozporu s oficiálním učení církve. Co ve svém životě vnímají jako požehnání a jak jejich rozhodnutí vnímá okolí.

A jaké těžké chvíle kvůli své orientaci zažíval náš dnešní host? „Moje základní identita je, že jsem v Kristu. Dnes už mi nedělá problém říct, že jsem gay, vnímám to jako součást mého já, ne jako základní popis. Dřív jsem míval deprese, potřeboval jsem neustálý kontakt s okolím, bylo to až nezdravé. Bůh mě z toho dostal. Jel jsem na delší dobu do zahraničí, kde jsem byl naprosto sám. Stal se tam téměř zázrak, od té chvíle umím žít i bez neustálého kontaktu s přáteli.“ Co považuje za dar od Boha a co třeba dělá, když se do někoho zamiluje? Uslyšíte v pořadu Na dřeň dnes od 16:00 v našem vysílání, nebo potom kdykoliv v podcastech.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)