Ostravská devadesátka 1/36 (2019)

Seriál o lidech, kteří se zapsali do rozhlasové historie. Připravila Dagmar Misařová.

Hovoří Norbert Lichý (30), Jaromír Nohavica (36) a další.

Připravil ČRo Ostrava v roce 2019. Premiéra 36. dílu 31. 10. 2019 (ČRo Ostrava, 15 min.) v pořadu Dobré odpoledne.

Obsah: 1. Eva Mudrová. Proslavila ji televize, ale její srdce vždy bilo pro rozhlas – 2. Ilja Racek. Na tvůrčí rozhlasáky nedá dopustit – 3. Sirma Zidaro. Šansoniérka v Ostravě natáčela už počátkem 60. let – 4. Václav Bělohlavý. S rozhlasem se zná odmalička a dobře si s ním rozumí – 5. Milan Kaplan. Vyhledávač talentů a organizátor moravské písničkářské a folkové scény – 6. Stanislav Šárský. V rozhlasových studiích natočil nespočet rolí – 7. Marie Dlabalová. Redaktorka a reportérka s originálním přístupem – 8. Zdeněk Mann. Nestor ostravské country muziky – 9. Jaromír Šlosar. Básník, kterého proslavila rozhlasová podoba Lovů beze zbraní – 10. Alena Sasínová-Polarczyk. Rožnovská rodačka vytvořila v režiích ostravského rozhlasu řadu rolí – 11. Jan Rokyta. Syn legendárního folkloristy rozvíjí odkaz svého otce – 12.  Jindřich Pravda. Redaktor s hlubokým hlasem a znalostí prostředí, ve kterém natáčel – 13. Jiří Pospíšil. Muzikant a šéf hudební redakce prožil s rozhlasem čtvrt století – 14. Pavla Pešatová. Hlasatelka a režisérka se v živém vysílání objevila už v roce 1949 – 15. Peter Gábor. Vyhledávaný režisér v rozhlase začínal jako interpret slovenské literatury – 16. Jaroslav Wykrent. Muzikant, který velkou část profesního života spojil s ostravským rozhlasem – 17.  Ivo Roubal. Mistr zvuku natočil v hudební režii přes 15 tisíc snímků – 18.
Milan Švihálek. Publicista a televizní scénárista s rozhlasovým srdcem – 19. Eva Dřízgová-Jirušová. Operní pěvkyně má v ostravském rozhlase i folklorní nahrávky – 20. Pavel Löffelmann. Byl u zrodu digitálního záznamu v ostravských režiích – 21. Rudolf Bernatík. Profesor hry na klavír se s rozhlasem zná 70 let – 22. Radek Pastrňák. Před Butama hrával s Flamingem, byl i členem ORO – 23. Hana Plecháčková. Začínala jako hlasatelka, ale stal se z ní uznávaný mistr zvuku – 24. Petr Šiška. Rocková Ruleta, Dechovkářská liga a spousta moderování i muziky – 25. Václav Fajfr. Prarodiče ostravského písničkáře byli jedni z prvních rozhlasáků – 26. Dana Vrchovská. Jazzová zpěvačka v ostravském rozhlase potkala svou životní lásku – 27. Marie Šťastná. V literární redakci strávila 17 let a v něčem předběhla i Milana Švihálka – 28. Lubomír Výrek. Pilíř hudební režie má na svém kontě přes 18 tisíc nahrávek – 29. Ludvík Klega. Filmařovy vzpomínky na otce Miroslava nás zavedou i do neslavných normalizačních let – 30. Norbert Lichý: Rozhlas mi dal možnost pracovat v nové disciplíně herectví – 31. František Mixa. Matematik se srdcem jazzmana má jako hudební režisér na kontě 4665 snímků – 32. Naďa Urbášková. V rozhlase nazpívala celou řadu písní s Technikem Jana Rokyty – 33. Michael Tichý a František Tichý. Otec mistr zvuku, syn webeditor. Když je rozhlas rodina – 34. Radek Krajíček. Zvukař a technik s uměleckým srdcem spojil s rádiem 20 krásných let – 35. Rodina Dluhých. Vojtěch jde ve šlépějích svých rodičů Lenky a Aleše – 36. Jaromír Nohavica. Nechybělo mnoho a mohl být novinářem.

Lit.: tif: Ostravská devadesátka: Seriál o lidech, kteří se zapsali do rozhlasové historie. In web ČRo Ostrava, 3. listopad 2019 (článek). – Cit.: Vzpomínky, zážitky a příběhy rozhlasáků, kteří se navždy zapsali do historie ostravského rádia. Seriál vznikl u příležitosti 90. výročí zahájení vysílání z Ostravy. (…)

Seriál bude mít celkem 36 dílů a ve vysílání Českého rozhlasu Ostrava ho uslyšíte každé úterý a čtvrtek po 15. hodině. Připravuje ho Dagmar Misařová, která by sama mohla být jednou z osobností, o kterých je a bude v seriálu řeč.

Jde o přibližně desetiminutová setkání s rozhlasáky, ale i herci, nebo spisovateli. „Prostě všemi, kteří se na tom toku velmi bohatého a rozmanitého vysílání ostravského rozhlasu podíleli,“ říká autorka seriálu Dagmar Misařová.

Seriál začne vzpomínkami legendární hlasatelky Evy Mudrové, u mikrofonu Dagmar Misařové se pak budou střídat redaktoři, reportéři, mistři zvuku, produkční, archiváři a další. Poslední díl uslyšíte v den narozeninového galakoncertu v ostravském Gongu.

Lit.: dam (= Misařová, Dagmar): Norbert Lichý: Rozhlas mi dal možnost pracovat v nové disciplíně herectví. In web ČRo Ostrava, 10. říjen 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Do ostravského rozhlasu vstoupil herec Norbert Lichý krátce poté, co se v roce 1987 stal členem Divadla Petra Bezruče. Čemu rozhlas naučil nositele Ceny Thálie? S kterými režiséry v činoherním studiu nejraději spolupracoval?

Svou první rozhlasovou zkušenost udělal s režisérkou Věrou Pražákovou, vzpomíná také na Aloise Kachla, z novější generace režisérů je to pak například Peter Gábor, Radovan Lipus nebo Tomáš Jirman.

„Herečtí režiséři mají jednu velkou nevýhodu, protože chtějí, abychom to přečetli, jak by to přečetli oni. Tomáš nedá pokoj, dokud to nepřečtu jako on. Ale neví to a já se tvářím, že to taky nevím,“ usmívá se Norbert Lichý.

V posledních letech spolupracuje hlavně s mladou slovenskou režisérkou Simonou Nyitrayovou a režisérem Tomášem Soldánem. Právě v jeho režii korunovalo dlouhou řadu rozhlasových rolí Norberta Lichého vítězství v 20. ročníku ankety Neviditelný herec. Bylo to v roce 2016 za četbu z románu Motýlek. „Musím se pochlubit, že to byl můj nápad. A byla to vlastně naše první práce,“ říká v rozhovoru herec. (…)

Lit.: dam (= ): Ostravská devadesátka 36) Jaromír Nohavica. Nechybělo mnoho a mohl být novinářem. In web ČRo Ostrava, 31. říjen 2019 (anotace + nahrávka k poslechu). – Cit.: Písničkář Jaromír Nohavica poznal magickou budovu ostravského rozhlasu už jako malý kluk, díky svému otci Jaromírovi, který tady byl zaměstnán jako redaktor.

Ostravský rozhlas je hluboce zakořeněn v rodině Nohaviců. V šedesátých letech minulého století zde totiž pracoval Jaromír Nohavica starší jako redaktor zpravodajství a publicistiky, literární redakce, a krátce i jako šéf krajského vysílání.

Jak zasáhl ostravský rozhlas do života písničkáři Jarkovi Nohavicovi? Kdo a kdy natočil jako první v hudebním Studiu 1 písničku s jeho textem? Kdo se stal pro něj z ostravských rozhlasáků legendou? (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)