Diagnóza F – {České vnímání autismu} (2020)
O autismu se v poslední době mluví častěji jako o určité neuroatypičnosti. Jak se těmto lidem daří ve vztazích a v práci? Čím může člověk s autismem obohatit pracovní tým? A jak vypadá ideální partner člověka s autismem? Připravila Adéla Paulík Lichková.
Hovoří konzultantka služby sociální rehabilitace z Národního ústavu pro autismus Dominika Hejzlarová.
Natočeno 2020. Premiéra 21. 8. 2020 (ČRo Rádio Wave, 23 min.).
Lit.: Paulík Lichková, Adéla: Hovory o medikaci a návštěvě urologie se na první rande nehodí, říká učitelka lidí s autismem. In web ČRo Radio Wave, 21. srpen 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: (…) Obraz autismu v médiích se změnil, lidem už nejde jen o senzaci, ale chtějí znát skutečný příběh. Americký seriál Atypical jeden takový příběh popisuje a mnohem víc než vlastní diagnózu používá popis potíží, s nimiž se hlavní postava seriálu potýká. V Česku se nicméně s diagnózami stále pracuje.
Důvodem je mimo jiné i to, že na diagnózu navazují například možnosti příspěvku na péči, který může lidem s autismem a jejich blízkým pomoci hradit asistenční a jiné služby, které jim usnadní někdy velmi obtížné fungování v životě.
Lidé s autismem mnohdy nemají problém o sobě mluvit jako o autistech, ale přejí si, aby byli vnímáni takoví, jací jsou. „Naším úkolem není je předělat na ty neurotypické, ale pomoci jim, aby situace, do kterých se dostávají, zvládali lépe a lépe zvládali i reakce na jejich odlišné chování, s nimiž se setkávají,“ říká Dominika Hejzlarová, konzultantka služby sociální rehabilitace z Národního ústavu pro autismus. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku