Plus Speciál – Školství v době pandemie (2021)
Česko zůstává v pátém stupni protiepidemického systému, což mimo jiné znamená, že se do lavic vrátili jen žáci prvních a druhých tříd základních škol, speciálních škol a děti z mateřských škol. Ostatní, včetně deváťáků a maturantů, se znovu učí na dálku. Jak velký je to problém? Moderuje Lukáš Matoška.
Hosty byli Tomáš Zatloukal, ústřední školní inspektor; Alfréd Dytrt, místopředseda Rady Asociace ředitelů gymnázií České republiky za Ústecký kraj, ředitel Gymnázia Ústí nad Labem; Miroslav Hřebecký, EDUin.
Natočeno 2021. Premiéra 5. 1. 2021 (ČRo Plus, 13:10 h.).
Lit.: Matoška, Lukáš – Marková, Zuzana: Dávejte žákům slovní hodnocení, vyzývají s koncem pololetí inspektor Zatloukal i expert z EDUin. In web ČRo Plus, 5. leden 2021 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Většina školních lavic po Vánočních prázdninách stále zeje prázdnotou. Do tříd se vrátili pouze prvňáci, druháci a žáci speciálních škol. Ostatní musí pokračovat v distanční formě výuky. Například maturanti se přitom ocitají v nezáviděníhodné situaci. „Přišli totiž nejen o podstatnou část letošního školního roku, ale prakticky i o polovinu toho loňského,“ upozorňuje ředitel Gymnázia Ústí nad Labem a místopředseda rady Asociace ředitelů gymnázií České republiky Alfréd Dytrt.
Ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal má ale za to, že maturanti mají třeba oproti deváťákům – které také čeká přechod do dalšího stupně vzdělávání – několik výhod: „Mají dost velkou motivaci z hlediska další profesní dráhy, jsou starší a samostatnější.“
Vůbec nejhůř jsou na tom ale v tuto chvíli studenti tříletých učebních oborů, myslí si. „Jejich praktická výuka vůbec neprobíhala a přechod do praxe bude obtížný.“
S odhlédnutím od věku studentů nebo typu vzdělávacího zařízení vidí Miroslav Hřebecký ze společnosti EDUin zásadní problém distanční výuky ve zvětšujících se rozdílech mezi jednotlivými dětmi.
„Největší problém, který souvisí s distanční výukou, je to, že ohromným způsobem narůstají nerovnosti ve vzdělávání. Sociálně znevýhodnění žáci z toho vyjdou jako ti nejvíce poražení.“
Proto bude podle Hřebeckého při návratu ke klasické výuce velmi záležet na citlivosti přístupu každého vyučujícího a toho, jak danou problematiku zohlední. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku