Osobnost Plus – Zuzana Kříhová (2021)
Zuzana Kříhová, íránistka, Katedra Blízkého východu FF UK. Byla v Íránu loni v únoru připravená na to, že kdyby se bezpečnostní situace prudce zhoršila, odletěla by předčasně. Nakonec předčasně odletěla, ale kvůli covidové pandemii. Sleduje i z dálky, jak se Írán s pandemií a se zavádějící statistikou pere? Proč tam lidé nedbají na lockdowny a chodí dál na tržiště? A jak se do života obyčejných lidí promítají sankce ze strany Západu? Moderuje Barbora Tachecí.
Natočeno 2020. Premiéra 9. 1. 2021 (ČRo Plus, 11:07 h.; 24 min.).
Lit.: Marková, Zuzana – Tachecí, Barbora: Kamenování a usekávání rukou by dnes íránská společnost nedopustila, říká íránistka Zuzana Kříhová. In web ČRo Plus, 9. leden 2021 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Určitá část Íránců si zřejmě stýská po období před islámskou revolucí na konci 70. let, domnívá se íránistka Zuzana Kříhová. „Pokud by ale někteří počítali se změnou – a teď fabuluji –, tak si myslím, že většina nemá představu alternativy, jak by ta budoucnost měla vypadat. A otázka je, jestli jsou tyto režimy vůbec schopny nějaké obrody a zda jim vůbec to nastavení možnost obnovy nebo reformace dává.“
Tlak na Írán z nejrůznějších zahraničních stran podle Kříhové tamní demokratické opozici nepomáhá. „Spíš naopak,“ hodnotí a přiznává svůj schizofrenní postoj k sankcím, které jsou na zemi uvaleny.
„Chápu jejich podstatu, rozumím tomu, proč byly nastaveny, a do určité míry mohou fungovat, ale jsou nastaveny tak drasticky – třeba i v oblasti farmacie –, že už Íránci na konci minulého roku neměli třeba inzulín a v akademické oblasti nemohou úplně svobodně publikovat. To může ten konzervativní radikální režim jen podpořit.“
Situace v Íránu je přitom v současnosti úplně jiná než třeba u jeho východního souseda. „Šaría tam není uplatňována do tak extrémních důsledků, jako tomu bylo ještě donedávna v Afghánistánu za Tálibánu, kdy docházelo denně ke kamenování nebo uřezávání rukou. To se teď v Íránu nemůže stát. Tamní společnost už něco takového nedopustí.“
Kříhová upozorňuje také na to, že mnozí s islámských právníků nejsou radikálové, naopak se snaží systém zreformovat. A připomíná, že zcela běžné jsou v zemi třeba rozvody. Přestože rodinné právo stojí stále výrazně na straně mužů. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku