Pro a proti – Povinné zavedení respirátorů FFP2 (2021)

Česká vláda zvažuje po vzoru Německa a Rakouska povinné zavedení respirátorů FFP2 v hromadné dopravě a obchodech. Ochrání nás v rizikových místech před koronavirem respirátor lépe než rouška? A umí lidé ochranu úst a nosu užívat tak, aby účinně bránila přenosu viru? K poslechu zve Karolína Koubová.

Hovoří vedoucí oddělení chemie a fyziky aerosolů Ústavu chemických procesů Akademie věd Vladimír Ždímal a vedoucí epidemiologické skupiny ministerstva zdravotnictví Roman Chlíbek.

Natočeno 2021. Premiéra 27. 1. 2021 (ČRo Plus, 10:34 h.).

Lit.: Koubová, Karolína – Čihák, Ondřej: Roušku, či respirátor? Radši lépe chránit sebe i ostatní, snížit DPH je věcí vlády, říká epidemiolog. In web ČRo Plus, 27. leden 2021 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: „Z hlediska komunitní ochrany jsou rouška a respirátor takřka ekvivalentní. Běžné látkové roušky zachytávají 99 procent kapének vznikajících při řeči, což je hlavní zdroj nákazy,“ říká v Pro a proti vedoucí Oddělení chemie a fyziky aerosolů Akademie věd Vladimír Ždímal. Epidemiolog Roman Chlíbek ovšem namítá, že kdyby byly roušky a respirátory srovnatelné, nebyly by děleny na různé třídy podle účinnosti filtrů: „Je přece rozdíl mezi ústenkou a respirátorem FFP2 nebo FFP3.“

Nosit respirátory třídy FFP2 na rizikových místech nyní zvažuje jako důrazné doporučení vláda. Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové se totiž v Česku koronavirus nadále šíří v komunitách.

Vědec Ždímal proto na Plusu vysvětluje, že komunitní ochranou, k níž by mohly respirátory patřit, se rozumí to, nakolik rouška či respirátor chrání ty ostatní: „V tomto smyslu jsou oba ochranné prostředky ekvivalentní, snad s jednou výjimkou: respirátory s výdechovým ventilkem produkují spoustu kapének a pro komunitní ochranu se nehodí.“

„Na té nádechové straně, tedy pokud jde o ochranu toho, kdo to nosí, by skutečně respirátory měly teoreticky při správné velikosti a správném utěsnění a používání poskytnout větší ochranu než látkové roušky,“ upřesňuje Ždímal. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)