Diagnóza F – Vysokoškoláci a deprese (2021)
Až čtyřicet procent vysokoškoláků zažívá menší či střední depresi. Od studentů se očekává, že dlouhodobý přesun studia do on-line prostoru zvládnou, ale mnozí jedinci s psychickými problémy raději se studiem skončí. Jak mohou pomoci on-line poradny? Připravila Adéla Paulík Lichková.
Natočeno 2021. Premiéra 7. 5. 2021 (ČRo Rádio Wave, 23 min.).
Lit.: Paulík Lichková, Adéla: Od vysokoškoláků se čeká, že studium na dálku zvládnou. Oni se však často potýkají s depresemi, říká psycholožka. In web ČRo Radio Wave, 7. květen 2021 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Až čtyřicet procent vysokoškoláků zažívá menší či střední depresi, což je násobně více než v běžné populaci. Očekává se od nich, že mnohaměsíční přesun studia do on-line prostoru prostě zvládnou, jsou přece dospělí. Přizpůsobení pro jedince s duševními poruchami je v současné době nesnadné, někdy studenti raději skončí, než aby bojovali se systémem.
Psycholožka Zdeňka Hort z Poradenského a profesního centra Mendelovy univerzity v Brně potvrzuje velký nárůst zájmu studentů o služby poradny. „Před koronavirem jsme byli schopni reagovat na poptávku studentů třeba i do druhého dne, teď na konzultaci čekají přibližně tři týdny.“
Na poradnu se studenti obrací s nejrůznějšími tématy – od potíží s prokrastinací a s tím, že se jim nedaří udržet pozornost při on-line výuce, přes vztahové problémy až k vážným tématům, jako jsou třeba vleklé konflikty v rodině nebo domácí násilí. Přechod do on-line formy výuky, ale i vlastního poradenství s sebou nese pro řadu studentů i praktické komplikace. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku