Balanc – Líp už bylo a bude hůř (2021)
Čím nám vnímání času může prospívat nebo škodit a jak to měnit? Opravdu stačí se zaměřit na tady a teď, nebo je dobré si vyřešit problémy minulosti? Připravil Petr Bouška.
Hovoří psycholog a psychoanalytik Jiří Jakubů.
Natočeno 2021. Premiéra 11. 5. 2021 (ČRo Rádio Wave, 24 min.).
Lit.: Bouška, Petr: Líp už bylo a bude hůř. Jak vnímání času ovlivňuje život a proč někteří lidé žijí v minulosti? In web ČRo Radio Wave, 11. květen 2021 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: „Když se na někoho těším, nemohu se dočkat. Ale státnice už jsou za týden. Vnímání času je subjektivní,“ říká pro Balanc psycholog a psychoanalytik Jiří Jakubů. Jak různě vnímáme čas v našich životech? Někdo je pořád ve stresu a spěchá, jiného by nerozhodil pád meteoritu. Dělíme se také podle orientace na minulost, přítomnost a budoucnost. Někteří lidé pořád vzpomínají na lepší časy nebo si stěžují, jak bylo zle, jiní plánují, jak skvělé to v budoucnu bude, nebo se toho bojí.
„Možná někteří stále volí strany, které patří do historie, protože v minulosti jim bylo líp.“ Čas a myšlení o něm nás ovlivňují. Můžeme mít strach, že nestihneme v životě vše, co chceme. Mají to věřící lidé snazší, protože věří v posmrtný život?
Minulost s námi může v prožívání být stále, když se vracíme k chybám a bolestem, které se staly. Nedokážeme žít v přítomnosti. Myslíme si, že až se něco stane, tak nám bude teprve dobře, život neustále odkládáme na potom. Často také neustále opakujeme ty samé chyby, vyhledáváme stále stejné partnery a nevychází to. Nebo měníme práci a pořád nejsme spokojení. Jak z toho ven? (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku