Osobnost Plus – Miroslav Vaněk (2021)

Miroslav Vaněk, profesor, historik, ředitel Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Je expertem na moderní dějiny a jeho materiálem jsou pamětníci. Stal se průkopníkem orální historie u nás. Jak ve svém bádání odlišuje sebe jako historika od sebe jako občana? Proč podle něj lidé v Česku už u voleb tolik neřeší, kdo sloužil totalitnímu režimu a kdo ne? A kdo nebo co by dnes mělo být kotvou pro českou společnost? Moderuje Barbora Tachecí.

Natočeno 2021. Premiéra 15. 5. 2021 (ČRo Plus, 11:07 h.; 24 min.).

Lit.: oci – Tachecí, Barbora: Zvolili jsme Babiše, ale zároveň se každý tváří, že byl za totality disident, všímá si historik Vaněk. In web ČRo Plus, 15. květen 2021  (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Nakolik jsme národem disidentů a kolaborantů? „Asi pětadvacet let předtím, než nastoupil Andrej Babiš, jsme volali po vyrovnání s minulostí, o čemž ale nikdo netušil, co znamená,“ míní šéf Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd Miroslav Vaněk. Pojem vyrovnání s minulostí vidí jako hravý. „Pro někoho důležitý, protože tu opravdu byla perzekuce a oběti. Ale pro někoho může vyrovnání s minulostí znamenat prázdný pojem se spoustou ideologie i výtahů k moci a k penězům.“

Historik Vaněk tvrdí, že se dlouho ukazovalo, jak mlčící většina s předchozím režimem kolaborovala. „Což se ukazovalo tím, že lidé měli zahrádky a chalupy a tak dále.“

„A na lidi to bylo už moc, protože většina z nich nikdy nebyli hrdinové nebo disidenti. Ale najednou přišel někdo shůry, kdo jim to nevyčítal, sám byl namočen v KSČ,“ vysvětluje si historik důvody úspěchu hnutí ANO Andreje Babiše. „Je podivné mít registrovaného agenta StB ve funkci premiéra.“

Historik dodává, že tohle by v 90. letech minulého století nastat nemohlo. „Je tu únava lidí z toho, že pořád byli označováni za neaktivní a podobně. A ukazovaly se spíš ty hrdinské narativy. Ale lidé potřebují, aby se také o nich mluvilo.“ (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)