Osudy – Miloslava Slavíčková 1/10 (2021)

Rozhlasové vzpomínky literární historičky působící na univerzitě v Lundu, překladatelky a spolupracovnice Nadace Charty 77. Připravila Eva Ocisková. Technická spolupráce Jan Brauner.

Natočeno 2021. Premiéra 21. – 25. 6. 2021 a 28. 6. – 1. 7. 2021 (ČRo 3 Vltava, 11:30 h.).

Lit.: Ocisková, Eva: Z totalitního Československa přes frankistické Španělsko až do rovnostářského Švédska. Za svou životní cestou se ohlíží bohemistka Miloslava Slavíčková. In web ČRo 3 Vltava, 25. červen 2021 (článek). – Cit.: Poslechněte si rozhlasové vzpomínky Miloslavy Slavíčkové, literární historičky působící na univerzitě ve švédském Lundu, překladatelky a spolupracovnice Nadace Charty 77.

Ve svých rozhlasových vzpomínkách se Miloslava Slavíčková soustředí na zajímavé události a okolnosti, které nejsou a ani nemohou být v našem obecném povědomí. Z Československa totiž odešla se svou rodinou nejdříve do Španělska, kde její muž, trenér volejbalistů, získal pracovní kontrakt. Zprávy o situaci doma po invazi v roce 1968 je definitivně přiměly k emigraci. Ze Španělska odcestovali do Švédska, které se stalo jejich novým domovem.

Miloslava Slavíčková podává cenné informace o tom, jak se Švédové starali o exulanty, jaké jim poskytovali sociální zázemí, ale také o tom, jak se s manželem sami snažili integrovat do života ve Švédsku. Líčí své první pracovní zkušenosti (začínala jako knihovnice ve švédské knihovně), vztahy mezi kolegy, vypráví o švédské diskrétnosti, o rozvinutém a podporovaném spolkovém a společenském životě, o přístupu Švédů k nejstarší generaci. V knihovně ji zaujala tvorba švédské spisovatelky Amálie Posse-Brázdové, o níž připravila výstavu. (…)

Odtud už vedla přímá cesta Miloslavy Slavíčkové na další, již celoživotní působiště – Slovanský ústav Univerzity v Lundu. Vyučovala zde češtině, která se postupně rozvrstvila na několik různých kurzů, zaměřených na jazyk, překládání, četbu, kulturní historii, českou literaturu, českou historii včetně té soudobé.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)