Diagnóza F – Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje (2021)
Lucie se před dvěma lety pokusila o sebevraždu. Po probuzení v nemocnici ji mrzelo, že se to nepovedlo, na farmakorezistentní deprese jí pomohly až elektrošoky. Pochopit motivy lidí, kteří uvažují o sebevraždě, je možné prostřednictvím audio performance. Připravila Adéla Paulík Lichková.
Natočeno 2021. Premiéra 8. 10. 2021 (ČRo Rádio Wave, 25 min.).
Lit.: Paulík Lichková, Adéla: Chtěla jsem, aby to vyšlo i aby mi někdo pomohl, říká mladá žena o svém pokusu o sebevraždu. In web ČRo Radio Wave, 8. říjen 2021 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: V Česku si vezmou život v průměru tři lidé denně, častěji muži. Nezanedbatelná část těchto lidí se potýká s duševními poruchami. Vytvořit divadelní projekt o sebevraždách bylo o neustálém balancování, aby obsah sdělil důležité, ale zároveň nebyl návodem pro lidi, kteří o sebevraždě přemýšlí, říká jeho dramaturg David Košťák.
Projekt Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje měl premiéru na nedávném Mezinárodním festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu v Praze. Formou takzvaných audio procházek vypráví příběhy pěti lidí, kteří v nějakém období svého života uvažovali o sebevraždě nebo se o ni pokusili, popřípadě se zabil někdo z jejich blízkých.
Příprava projektu byla podle autora a dramaturga Davida Košťáka nesnadná. „Chtěli jsme umožnit posluchačům, aby na základě těch myšlenek, které zaznívají, pochopili, co lidi k sebevraždě vede,“ říká Košťák. „Mysleli jsme, že přijdou hlavně lidé z divadelního prostředí, ale nebylo to tak. Projekt přitáhl řadu lidí, kteří to akutně řeší, přišli i lidi, kteří docházejí do stacionáře a už to téma někde řeší, diskuze pak byly hodně emotivní a otevřené,“ doplňuje režisérka Dušková. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku