Příběhy 20. století – Dvacet let Post Bellum (2021)

Před dvaceti lety vznikla organizace Post Bellum. Několik studentů historie a žurnalistiky začalo obcházet válečné veterány a zaznamenávat jejich vzpomínky. Dnes má jejich sbírka Paměť národa víc než deset tisíc nahrávek.  Z Paměti národa čerpá i náš dokumentární cyklus Příběhy 20. století. Dnešní pořad, který připravil Mikuláš Kroupa, přináší rozhovory s tvůrci této jedinečné databáze.

Natočeno 2021. Premiéra 17. 10. 2021 (ČRo Plus, 20:05 h.; 48 min.).

Lit.: Kroupa, Mikuláš: Česko má třetí největší oral history sbírku na světě – Paměť národa. Unikátní archiv slaví 20 let své existence. In web ČRo Plus, 17. říjen 2021 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Před 20 lety na podzim 2001 začala skupina novinářů a historiků natáčet vzpomínky válečných veteránů z 2. světové války. Po pěti letech svůj zájem rozšířili na další skupiny pamětníků 20. století. Dnes je jejich sbírka „Paměť národa“ třetí největší na světě. Před nimi se nachází jen úctyhodné projekty SHOA režiséra Stevena Spielberga a sbírka washingtonského United States Holocaust Memorial Museum.

Stovky českých dokumentaristů za dvě desetiletí shromáždily více než deset tisíc svědectví pamětníků totalitních režimů. Za archivem stojí česká nezisková organizace Post Bellum. (…)

Český on-line archiv Paměť národa obsahuje tisíce svědectví o holokaustu, gulazích, ale i z válečných front, vězení, uranových lágrů, undergroundu i protirežimních demonstrací. Dokumentaristům se daří zachytit příběhy oponentů a obětí totalitních režimů 20. století, o něco méně představitelů moci – agentů StB nebo funkcionářů komunistické strany.

Ve sbírce jsou také zastoupeny vzpomínky těch, kteří v současnosti bojují za svobodu v zemích, kde totalitní a autoritářské režimy stále vládnou. Paměť národa působí na Kubě i v Bělorusku.

Novinářské spolky Post Bellum – Paměť národa vznikly na Slovensku a Ukrajině. V databázi Paměti národa lze najít vzpomínky pamětníků ze třiceti zemí. K projektu se připojily desítky různých projektů z celého světa. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)