Pro a proti – Rozdělená společnost: fakt nebo mýtus? (2021)
Je česká společnost fatálně rozdělená – nebo jde o jeden z největších mýtů posledních let? Liší se nějak významně názorová polarizace Čechů od štěpících tendencí jinde na světě nebo se fenomén rozdrobené společnosti rozmáhá všude? Co překáží dialogu mezi skupinami s rozdílným pohledem na svět a kdy se dokážeme sekmnout? Na tyto otázky budeme hledat odpovědi ve svátečním Pro a proti s historikem moderních sociálních a hospodářských dějin Jakubem Rákosníkem a také s ředitelem agentury STEM Martinem Buchtíkem. Připravila Karolína Koubová.
Natočeno 2021. Premiéra 24. 12. 2021 (ČRo Plus, 10:10 h.; 26 min.).
Lit.: oci – Koubová, Karolína: Česká společnost je rozbitá. Polarizují ji hlavně malé, ale hlasité skupiny, vysvětluje sociolog Buchtík. In web ČRo Plus, 24. prosinec 2021 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Je česká společnost skutečně tak rozdělená a polarizovaná, jak často kolem sebe slyšíme? „Jistá polarizace tu je, ale nezdá se být tak hluboká, jak to z médií působí,“ věří historik Jakub Rákosník z Ústavu hospodářských a sociálních dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Ředitel agentury STEM Martin Buchtík dodává, že zde nemáme dvě nesmiřitelné barikády, které by spolu bojovaly. Odkazuje tak na svůj výzkum s názvem Jedna společnost, různé světy.
„Vidíme, že společnost začíná být rozbitá na střípky a polarizace je spíš výsledkem hlasitého vyjadřování menších skupin,“ tvrdí sociolog Buchtík a pokračuje: „V demokratické společnosti je žádoucí, aby různé skupiny lidí měly různý názor a mohli ho vyjádřit. Matoucí je počet těch, kteří zastávají nějaký názor a hlasitost této skupiny, která, i když je malá, je velmi hlasitá.“
Moderní společnost by měla být pluralitní, souhlasí historik. „Ale je přínos, dokud své soupeře vnímáme jako partnery, s nimiž bojujeme podle pravidel. Jakmile je začneme vnímat jako nepřátele a existenční ohrožení, tak to je pak občanská válka, kde se nepřítele musíme zbavit.“ (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku