Zaostřeno na zadržení vody v krajině (2022)

Začátek letošního jara byl extrémně suchý. Klimatologové z projektu Intersucho dokonce označili březnový nedostatek vody za neobvyklou anomálii. Jak tedy můžeme vodu, která už naprší, lépe zadržet v krajině? Co je možné dělat na lokální úrovni – a kam se v boji se suchem posunul stát? Připravila Tereza Čapková.

Natočeno 2022. Premiéra 7. 5. 2022 (ČRo Plus, 17:33 h.; 27 min.).

Lit.: Čapková, Tereza: V březnu téměř nepršelo. Na konci dubna už hlásí sucho až pětina Česka. In web ČRo Plus, 7. květen 2022 (článek+ nahrávka k poslechu). – Cit.: I přes některé poměrně deštivé týdny byl začátek letošního jara enormně suchý. Na půdní sucho začátkem jara upozorňovali zemědělci a pěstitelé napříč Evropou, tedy nejen v Česku. Klimatologové z projektu Intersucho dokonce označili březnový nedostatek vody za neobvyklou anomálii.

Česká republika extrémnímu suchu čelila zejména mezi lety 2014 až 2020. Předešlé dva roky byly poměrně příznivé. Letos v březnu ale podle meteorologů spadlo v průměru o dvě třetiny méně srážek než obvykle. A koncem dubna měla být třemi nejhoršími stupni sucha zasažena až pětina republiky.

Jak můžeme vodu, která už naprší, lépe zadržet v krajině? Co je možné dělat na lokální úrovni? A co by měl udělat stát? (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)