Hrdinové 1/11 (2022)

Podcast Českého rozhlasu Plus. Připravily .

Hovoří prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová (1), historik Vojtěch Kyncl, rabín David Maxa, historici Stanislava Vodičková, Jindřich Marek, Oldřich Tůma, Petr Blažek, Jan Trachta, Jiří Rajlich (8) a další.

Natočeno 27. 5. 2022 (studio ČRo Plus). Premiéra 1. dílu 3. 6. 2022, 9. dílu 15. 6. 2022 (ČRo Plus); 11. dílu 17. 6. 2022 (ČRo Plus, 13:05 h.). Repríza 1. dílu 5. 7. 2022 (ČRo Plus, 12:34 h.); 6. dílu 6. 7. 2022 (ČRo Plus, 12:34 h.); 8. dílu 6. 7. 2022 (ČRo Plus, 17:33 h.).

Repríza 1. dílu 10. 8. 2022 (ČRo Plus, 8:34 h.) v cyklu Podcastové léto na Plusu.

Obsah: 1. Jan Kubiš a Josef Gabčík (22 min.) – 2. Sergej Vojcechovský (24 min) – 3. Hrdiny se lidé rodí, nebo se jimi stávají? Úloha zrádců v dějinách – 4. Hrdinové 21. století – 5. Hrdinové protektorátu a Ukrajiny. – 6. Hrdinka Dagmar Šimková – 7. Rabín Maxa – 8. Walter Smejkal a Walter Bláha. – 9. Kardinál Josef Beran – 10. Jan Palach – hrdina nebo ne? – 11. Čeští vojáci v zahraničních misích.

Lit.: Kindlová, Veronika – Korcová, Lucie: Hrdiny odhalí krizové okamžiky dějin. Vždy byli mezi námi, stejně jako zrádci. In web ČRo Plus, 30. květen 2022 (článek + teaser k poslechu). – Cit.: Kdo je hrdinou pro slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou? Jaké bylo hrdinství výsadkářů Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka, od jejichž útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha uplynulo právě 80 let? A jak se liší od statečnosti Dagmar Šimkové, kterou komunisté věznili 14 let? Dají se činy odvahy mnoha osobností v moderních dějinách porovnávat? Jak změnila pohled na hrdinství ruská invaze a statečný boj Ukrajinců?

Pocházejí z různého prostředí, vykonávají odlišná povolání, a přesto je spojuje jedna věc – odvaha. Co tedy dělá hrdinu hrdinou? A kde se berou zrádci?

To jsou otázky, na které se v nové jedenáctidílné podcastové sérii ptáme hrdinů i odborníků na nejrůznější historické etapy či na osobnosti.

Mluvit budeme s těmi, které ostatní nazývají hrdiny, i když oni sami se tak nevnímají. Jsou to třeba Lékaři bez hranic nebo výsadkáři Armády České republiky.

„Krizová situace vyvrhne na povrch ty hrdiny, které nevychováte. Ti prostě ve společnosti jsou a vždy budou. Protože se dokáží postavit zlu, mají zakotveno morální chování,“ říká v jednom z podcastů historik Vojtěch Kyncl.

Rabín David Maxa, historici Stanislava Vodičková, Jindřich Marek či Petr Blažek budou hovořit o těch, kteří už nejsou naživu, ale do historie naší země se právě jako hrdinové zapsali.

Uslyšíte příběh generála Sergeje Vojcechovského, kardinála Josefa Berana a studenta Jana Palacha to jsou jména některých hrdinů, které si Češi mohli začít připomínat až po listopadu 1989. A mnozí další zůstávají ve stínu zapomnění dodnes. (…)

Lit.: Korcová, Lucie: Krizová doba vyžaduje hrdiny. Česko i Slovensko své má. In web ČRo Plus, 3. červen 2022 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Hostem prvního dílu podcastu Hrdinové je prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová. Do Prahy přijela uctít památku parašutistů Jana Kubiše a Josefa Gabčíka, kteří před 80 lety smrtelně zranili zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Proč je podle ní důležité připomínat si operaci Anthropoid i dnes? Jak vnímá situaci na Ukrajině a jednání prezidenta Volodymyra Zelenského? S čím se v současnosti potýká Slovensko a kdo jsou podle Zuzany Čaputové hrdinové? (…)

Lit.: Korcová, Lucie: Muž, který „vadil“ německým nacistům i sovětským komunistům. In web ČRo Plus, 6. červen 2022  (anotace + nahrávka k poslechu). – Cit.: Šlechtic a důstojník carské armády, který se stal hrdým Čechoslovákem a obráncem republiky: Sergej Vojcechovský.

Ve druhém díle podcastu Hrdinové bude řeč o ruském veliteli československých legií v Rusku, který „vadil“ německým nacistům i sovětským komunistům. (…)

Lit.: Korcová, Lucie: Hrdiny se lidé rodí, nebo se jimi stávají. In web ČRo Plus, 7. červen 2022  (anotace + nahrávka k poslechu). – Cit.:  Tentokrát si Lucie Korcová bude povídat s historikem Vojtěchem Kynclem o hrdinech i zrádcích v českých dějinách. A také o údělu potomků hrdinů.

Hrdiny se lidé rodí, nebo se jimi stávají? Jaká je úloha zrádců v dějinách. Nejen o tom bude další díl podcastu Hrdinové. (..)

Lit.: Korcová, Lucie: Hrdinové 21. století? Pomáhají tam, kde jsou potřeba. In web ČRo Plus, 8. červen 2022 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Hrdinou nemusí být jen voják nebo odbojář. Hrdinou může být i ten, kdo bez ohledu na vlastní nebezpečí pomáhá tam, kde je to potřeba. Do oblastí humanitárních a živelních katastrof nebo válečných konfliktů spolu s dalšími neziskovými organizacemi vyjíždějí Lékaři bez hranic. S jedním z nich, dětským chirurgem Janem Trachtou si povídá Lucie Korcová v další epizodě podcastu Hrdinové. (…)

„Samozřejmě, že se necítím být hrdinou, ale někdy, když se mi po noční službě uvařit hodně dobré jídlo pro děti, tak to jsem hrdina. Ale jinak ne,“ žertuje lékař.

„Hrdinové jsou místní zaměstnanci Lékařů bez hranic – sestry a lékaři, a to proto, že za minimální platy nezištně riskují své životy. Dlouhodobě žijí v těžkých podmínkách a dávají tomu mnohem víc než my.“ (…)

Lit.: Korcová, Lucie: Hrdinové protektorátu a Ukrajiny. In web ČRo Plus, 9. červen 2022  (anotace + nahrávka k poslechu). – Cit.:  Bylo hrdinstvím vstoupit do protektorátní vlády, nebo odejít do exilu? Opakuje se dnes na Ukrajině historie let 1938 a 1939? Nejen na tyto otázky hledáme odpovědi s historikem Oldřichem Tůmou.  (..)

Kdo byl hrdinou za protektorátu a jaké paralely najdeme na Ukrajině? Kdo je pro historika opravdu hrdinou a kdo ne? (…)

Lit.: Korcová, Lucie – Kindlová, Veronika: Hrdinka Dagmar Šimková. Mladá dívka z dobré rodiny, kterou nezlomily ani komunistické věznice 50. let. In web ČRo Plus, 10. červen 2022 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: „Že většina z nás přežila se zdravým rozumem, bylo podmíněno především tím, že jsme byly ženy. Ne proto, že by byly ženy měly lehčí podmínky, jak si často přejí věřit lidé nezúčastnění (…) Ve vězení není rozdílů, když jde o násilí,“ napsala ve své vzpomínkové knize Dagmar Šimková, žena, která nejlepší roky svého života strávila v otřesném prostředí komunistických kriminálů.

„Rozdíl je jen v tom, že žena je celým svým ústrojím docela jiná než muž, nejen fyzicky, ale především svou vnitřní podstatou. Má nějak silněji vyvinutý instinkt přežití,“ dočtete se. O politické vězeňkyni v podcastu Hrdinové vypráví historička Pavlína Kourová. (…)

Lit.: Korcová, Lucie – Kindlová, Veronika: Vrba, Hirsch, Feder a další hrdinové „volili život“. Z míst, kde zdánlivě nebyla naděje, ale našli cestu zpět. In web ČRo Plus, 13. červen 2022 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: „Člověk by se nikdy neměl přidat k většině, pokud páchá zlo,“ cituje rabín David Maxa Tóru v úvodu dalšího dílu podcastu Hrdinové. Mezi oblíbené hrdiny rabína Maxy patří Richard Feder, který byl v letech 1961 až 1970 vrchním zemským rabínem.  Během války přišel o celou svou rodinu. Někteří její členové zemřeli v terezínském ghettu, další byli zavražděni ve vyhlazovacích táborech.

Přesto se rabín snažil v Terezíně udržovat duchovní život: Vedl bar micva, oddával snoubence, ale také dodával ostatním naději. Navzdory tragickým osobním ztrátám pokračoval v této činnosti i po skončení války.

Vedle Richarda Federa podcast Hrdinové připomíná také Fredyho Hirsche, pedagoga a sportovce, sionistického aktivistu. Do Československa přišel v roce 1935 z Německa jako uprchlík před nacismem.

Po okupaci a zavedení rasových zákonů se věnoval židovským dětem, se kterými sportoval a hrál si na hřišti Hagibor. O děti se staral i v Terezíně a Osvětimi, kde za podivných okolností zemřel na otravu barbituráty. (…)

Lit.: Korcová, Lucie – Kindlová, Veronika: Dva piloti 2. světové války a dva různé osudy. In web ČRo Plus, 14. červen 2022 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Za jakých okolností se z lidí stávají hrdinové? I na tuto otázku možná odpoví příběh dvou mužů, které spojoval původ, rodinné zázemí i prostředí, ve kterém vyrůstali. Přesto si oba nakonec ve vypjaté době druhé světové války zvolili úplně odlišné cesty. Osudům Waltera Smejkala a Waltera Bláhy se věnuje další díl podcastu Hrdinové s historikem Jiřím Rajlichem z Vojenského historického ústavu.

„Pocházeli ze smíšených česko-německých rodin. Během sčítání lidu v roce 1930 je rodiče přihlásili k německé národnosti. To pro ně později po německé okupaci Čech a Moravy znamenalo automaticky narukování do německé armády,“ vysvětluje historik Rajlich.

Oba muže to od mládí táhlo k letadlům a stali se piloty Luftwaffe. Walter Bláha už při prvním bojovém letu ale uprchl a přidal se na stranu spojenců. (..)

Lit.: Korcová, Lucie – Kindlová, Veronika: Kardinála Berana hlídala StB celých 14 let. In web ČRo Plus, 15. červen 2022 (článek + nahrávka k poslechu) – Cit.: „Eucharistie a práce“ – heslo kardinála a primase českého Josefa Berana. Duchovní se stal jediným Čechem pohřbeným ve Vatikánu vedle papežů v kryptě Svatopetrské baziliky. V roce 2018 byly jeho ostatky převezeny do Česka, jeho rodné země. Josef Beran totiž zažil pronásledování od obou totalit, které ve 20. století naši zemi ovládaly. O životě kardinála Berana hovoří v podcastu Hrdinové historička Stanislava Vodičková.

Za protektorátu byl pro své předválečné protinacistické postoje sledován gestapem. Po atentátu na Reinharda Heydricha byl zatčen a vězněn na Pankráci, v Terezíně a nakonec v Dachau.

Ani ve vězení nezapomínal na službu bližním, svou laskavostí a obětavostí se zapsal do paměti mnoha spoluvězňů. (…)

Lit.: Korcová, Lucie – Kindlová, Veronika: Byl Jan Palach hrdina, nebo ne. In web ČRo Plus, 16. červen 2022 (článek + nahrávka k poslechu) – Cit.: Dne 16. ledna 1969 se v Praze upálil Jan Palach. Na protest proti okupaci Československa sovětskou armádou, na protest proti letargii, do které upadla společnost i proti obnovené cenzuře.  Lidé byli šokováni. Na několik dní se probudili, podepisovaly se rezoluce, studenti stávkovali a vše vyvrcholilo Palachovým pohřbem. Ten se stal masovým protestem proti okupaci.

Pak ale Čechoslováci opět upadli do pasivity. Od té doby se vedou spory, zda a jaký měl Palachův čin smysl, zda se student filozofie neměl režimu postavit jinak. (….)

Lit.: Korcová, Lucie – Kindlová, Veronika: Čeští vojáci v zahraničních misích. In web ČRo Plus, 17. červen 2022 (článek + nahrávka k poslechu) – Cit.:   Jsou dnešní výsadkáři pyšní na své předchůdce Jana Kubiše, Josefa Valčíka, Adolfa Opálku a další? Připomínají si jejich památku? Vnímají se vojáci, kteří slouží na zahraničních misích, jako hrdinové?

Hostem posledního dílu je Libor Dufek, příslušník Armády České republiky. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)