Balanc – Citová vazba (2022)
Co je to citová vazba a lze ji měnit? Proč jsou někteří lidé stále plni obav o své partnery? Jak se vypořádat s odlišnou potřebou intimity? Proč se lidé bojí závislých vztahů a proč jsou nevyhnutelné? Připravil Petr Bouška.
Hovoří psycholožka a psychoterapeutka Eliška Remešová.
Natočeno 2022. Premiéra 31. 5. 2022 (ČRo Rádio Wave, 25 min.).
Lit.: Bouška, Petr: Máte pocit, že svého partnera milujete víc než on vás? Prozkoumejte své citové vazby. In web ČRo Radio Wave, 31. květen 2022 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Citová vazba není nemoc nebo patologie, je to rys, který jsme si nezvolili. Když vlastní citovou vazbu u sebe i partnera prozkoumáme a otevřeně o tom komunikujeme, můžeme mít pevnější a kvalitnější vztah.
„Někteří lidé potřebují více ujišťovat, že jsou milovaní,” říká pro Balanc psycholožka a psychoterapeutka Eliška Remešová. První a asi nejsilnější citová vazba, kterou máme, je nejčastěji k mamince. Zkušenost s ní si bereme do všech dalších vztahů. Určí, jak moc si budeme jistí, jak moc se budeme bát, jaká bude naše potřeba intimity. Prožíváte spokojené vztahy nebo se vám opakují problémy?
„Teorie attachmentu popisuje, jakým způsobem vnímáme a interpretujeme vztahy.“ Když si z dětství odnesete převažující přesvědčení, že vy jste fajn, svět je dobrý a rodiče také, velmi vám to v budoucnu ve vztazích pomůže – zejména v partnerských.
Attachement, česky citová vazba, přilnutí, připoutání, je škálou. Na této škále se sleduje i úzkostnost a vyhýbavost. Někdo má větší obavy ze vztahů, vyhýbá se intimitě a bojí se druhým lidem otevřít. Jiný člověk naopak může prožívat úzkost, potřebuje hodně ujišťovat, že je milován a že vztah je v pořádku. Úzkostnost a vyhýbavost na sebe mohou narazit. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku