Osobnost Plus – Válka s Janem Veverou 1/10 (2022)
Přednosta Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň a bývalý vojenský psychiatr profesor Jan Vevera bude hostem nového pravidelného pořadu Válka s Janem Veverou. Moderuje Barbora Tachecí.
Natočeno 2022. Premiéra 1. dílu 29. 6. 2022 (ČRo Plus, 10:34 h.); 2. dílu 14. 7. 2022 (ČRo Plus, 10:34 h.; 26 min.); 3. dílu 28. 7. 2022 (ČRo Plus, 10:34 h.); 5. dílu 11. 8. 2022 (ČRo Plus, 10:34 h.); 10. dílu 24. 11. 2022 (ČRo Plus, 10:34 h.).
Obsah: 1. Jan Vevera, profesor, přednosta Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň, bývalý vojenský psychiatr. Do roku 2019 byl hlavním odborníkem v Armádě České republiky pro obor psychiatrie. Rok strávil na misích v Afghánistánu, jako dobrovolník pracoval v Nemocnici matky Terezy v Kalkatě a pro Člověka v tísni v Kosovu. Překvapili ho Ukrajinci, s jakou silou a odhodláním bránili a brání svoji zemi? Čím se pokud jde o psychickou stránku liší dva hlavní protagonisté Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj? A změnilo se po více než čtyřech měsících bojů kromě únavy vojáků na obou stranách i to, jak válku vnímají?
2. Na začátku je vždycky v uniformě nějaká fáze očekávání, řekl muž, který jako vojenský psychiatr v minulosti zažil válečné boje. A také řekl, že po akutní fázi současné války, kdy se bojovalo za svobodu Ukrajiny, se už teď bojuje za vlastní jednotku. Dokáže na bázi svých zkušeností usoudit, co dnes nejvíce trápí ukrajinské a ruské vojáky na území Ukrajiny? Proč si myslí, že Buča se nebude opakovat? A co hraje v krutostech k jiným lidem vůbec největší roli?
3. Co ho v charakteristice dvou vůdců Putina a Zelenského napadne jako první? Je podle něj dobře nebo špatně, když vůdci přiznávají své chyby, zvláště ve válce? A z čeho soudí, že válka na Ukrajině bude čím dál krvavější?
5. Volodymyr Zelenskyj – z herce se stal prezidentem a dokázal zcela zásadně změnit svět, nebo přinejmenším svoji zemi. Na začátku ruské invaze na Ukrajinu odmítl letenku do azylu a zůstal v Kyjevě, z nedostatku statečnosti ho nikdo tedy vinit nemůže. Jedním z jeho nejnápadnějších znaků je výrazná dramatičnost a naléhavost. Jak to funguje pro shánění zahraniční podpory ve válce a jak směrem k vlastním lidem? Jsou nějaká rizika spojená s takovým typem osobnosti? A má nebo nemá psychopatické sklony?
Z Ukrajiny přicházejí čerstvé zprávy o nálezu hromadných hrobů z Izjumu, z Ruska přicházejí čerstvé zprávy o vyhlášení částečné mobilizace. A Ukrajinci zažívají úspěšnou protiofenzivu, Rusové ustupují. Proč jedni násilí na lidech páchají a jiní ho nepáchají ani ve chvílích, kdy mají nad druhou stranou moc? Očekával jako bývalý voják částečnou mobilizaci v Rusku? A mohl současný vývoj na bojištích přinést zlom v psychické kondici bojujících stran? Premiéra 22. 9. 2022 (ČRo Plus, 10:34 h).
Svět je v pozornosti, zda by ruský prezident Vladimir Putin mohl plánovat test jaderných zbraní. V pohybu je i ponorka Belgorod, která má údajně ve výbavě jaderné podmořské drony Poseidon. Oč více Ukrajinci v bitvě s Rusy vítězí, tím víc Putin straší. Působí momentálně strach víc na veřejnost, nebo na vojáky? Co hrozí tělu, když se hlava bojí? A kdy se stává strach manipulačním nástrojem? Premiéra 6. 10. 2022 (ČRo Plus, 10:34 h.).
Lit.: Lup – Tachecí, Barbora: Aby nás Putin bral vážně, musíme přestat být nemocní a začít být opět mocní, uvažuje psychiatr Vevera. In web ČRo Plus, 14. červenec 2022 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: „To, z čeho mám jako trénovaný psychiatr, který se na všem snaží vidět něco pozitivního, obavy, je, že jsme nepochybně jedna z prvních velkých kultur, která vybudovala supermarkety a skladiště přecpaná nejrůznějšími produkty, rezignovali na jejich obranu. To v historii lidstva nikdy nebylo, aby byly sklady plné lahůdek a nikdo je nebránil,“ říká bývalý vojenský psychiatr a přednosta Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň Jan Vevera.
Sám se nebojí, že by ruský prezident Vladimir Putin chtěl napadnout NATO. „Ale toho, že by zabral Ukrajinu a pak si se silovou politikou hrál dál a ukazoval, že musí být brán v potaz.“ (….)
Lit.: knem – Tachecí, Barbora: První obětí války je vždy pravda, míní psychiatr Vevera. In web ČRo Plus, 29. červen 2022 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Pracoval v armádě s vojáky, kteří se účastnili prvních vojenských střetnutí Ruska a Ukrajiny v roce 2014 a 2015. O nynějším stavu jejich mysli lze podle bývalého vojenského psychiatra Jana Vevery ale pouze spekulovat. „První obětí války je pravda. Nejsme však zcela odkázáni jenom na to, že nemáme věřit novinám, musíme používat vlastní rozum,“ myslí si.
„Na začátku psychologickou válku zcela jasně a drtivě vyhrávali Ukrajinci a oprávněně, protože odolali nátlaku. Psychický stav Rusů, kteří očekávali rychlé vítězství, se nedostavil, takže ty byly samozřejmě demoralizováni. Ale bohužel už uplynulo několik měsíců a udržet se na vrcholu je pro každého těžké,“ říká přednosta psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň, bývalý vojenský psychiatr a účastník zahraničních vojenských misí. (…)
Lit.: oci – Tachecí, Barbora: Nepodceňujme Putina. Chce obnovit impérium a myslí to smrtelně vážně, tvrdí psychiatr Vevera. In web IRozhlas, 28. 7. 2022 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Je možné u ruského prezidenta Vladimira Putina konstatovat psychopatické sklony? „Víme, že psychopaté velmi často nedokážou udržet své emoce na uzdě a zároveň že jejich základní jádrové přesvědčení je, že jsou schopní, silní. Ale ještě hlouběji je pak slabost, která je onou silou kompenzována,” popisuje vnitřní ustrojení psychopatů Jan Vevera, přednosta Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň a bývalý vojenský psychiatr.
Proto také najít psychopata, který se sám dostane k tomu, že je ve skutečnosti slabý, je velmi vzácné, přibližuje Vevera: „To se málokomu podaří. Proto toto kompenzatorní chování u Vladimira Putina jistě vede k tomu, že se naučil ovládat a vidíme, jak to vypadá.“ (…)
„Je to ten sarkasmus, který používá, ta cyničnost. Je nad věcí, ale my víme, že tam emoce jsou, projevují se ovšem pasivní agresí a možná i cyničností.“
Ta se nám ale docela líbí, připomíná psychiatr. „Vzorem tohoto chování je například James Bond. Aby tento agent někde plakal nebo projevoval emoce, to by Sean Connery nikdy nedopustil,“ glosuje. (…)
Lit.: lup – Tachecí, Barbora: Je znepokojivé, jak jsme biologicky ochotni zabíjet, říká psychiatr Vevera. In web ČRo Plus, 8. září 2022 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: „Překvapuje mě naprostá absence poučení, které si vláda mohla přinést z covidu. Jsme v krizi a vláda dělá úplně stejné chyby,“ říká bývalý armádní psychiatr Jan Vevera. „Sice to byla jiná vláda, ale jasně vidíme tu nepoučitelnost a stejné chyby. Když jsou lidé v krizi – ať už proto, že jim hrozí virus, nebo válka a tuhá zima – tak potřebují jasný plán. Nebo alespoň zdání nějakého plánu,“ dodává přednosta Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.
Kabinet by podle psychiatra měl mít alespoň nějakou vizi, záložní plány a to měl už dávno komunikovat. Musí vysvětlovat své krizové scénáře, aby bylo všem jasné, co nás čeká.
„Součástí krizí je několik fází: Napřed je heroická fáze, kdy se všichni semkneme a dáváme peníze ať už na Moravu, Ukrajinu, nebo šijeme roušky. Pak přijde fáze frustrace. Takže to, co nás teď čeká, vláda měla – a mohla – vědět už před půl rokem a měla na to být připravená. Ta minulá vláda už poté přesně věděla, jak má taková komunikace vypadat,“ popisuje psychiatr a dodává, že krizová komunikace také musí být empatická. (…)
Lit.: lup – Tachecí, Barbora: Putin si nemyslí, že prohrává, ale hrdinsky vzdoruje agresi celého světa. Tak to bude i „prodávat“, uvažuje psychiatr Vevera. In web ČRo Plus, 24. listopad 2022 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Od začátku konfliktu na Ukrajině je to už tři čtvrtě roku a z původně třídenní speciální operace se stala regulérní válka. „Je otázka, jestli to Vladimir Putin skutečně vidí jako prohru – rozhodně ne jako prohru svou, ale generálů, kteří ho zklamali a nesplnili jeho příkazy,“ domnívá se bývalý vojenský psychiatr Jan Vevera.
„Putin sice tuto operaci plánoval, ale jeho generálové ji provedli špatně. Podváděli ho a nedostatečně financovali armádu ze zdrojů, které on jim ve své prozíravosti včas přidělil. Nepochybuji, že se na to dívá právě takto,“ dodává.
Nebyl bych překvapen, kdyby si myslel, že výsledek vůbec není prohra, ale vítězství. Jan Vevera
„Nepochybuji ani o tom, že si Putin nemyslí, že prohrává, ale že hrdinsky vzdoruje agresi celého světa. Naopak bych nebyl překvapen, kdyby si myslel, že výsledek, když uvážíme, že bojuje proti celému světu, vůbec není prohra, ale vítězství. Tak to také asi bude i prodávat,“ uvažuje přednosta Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.
Vevera také tvrdí, že se osobnost dospělého člověka mění jen mimořádně. „Základy naší osobnosti jsou nejméně z poloviny dané geneticky – jsou to spíš ty rysy temperamentu. Charakterové jsou osvojené výchovou. Myslíme si, že nás nejvíc formují časné zážitky z dětství.“
„Zajímavé je, že všichni máme tendence nadhodnocovat vliv rodičů a podhodnocovat vliv okolí – ale vědecké studie ukazují, že větší vliv na formování naší osobnosti má ta parta na ulici,“ vysvětluje.
Základem ke změně je pak podle psychiatra přiznání si viny. „Přiznám si, že něco dělám špatně, a nemusí jít jen o vinu. Odtud jsou psychologická hesla, podle kterých je krize šance a která ale nemají rádi sociologové. Ale my psychiatři a psychologové, kteří s těmi lidmi musíme pracovat, se snažíme vidět nějakou šanci, a to v tom, že můžeme změnit nějaké naučené vzorce chování, ale k tomu si musíme přiznat, že něco děláme špatně.“ (..)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku