Úžasné životy – Miloslav Švandrlík podle Petra Urbana (2022)

Miloslava Švandrlíka nejvíc proslavil román Černí baroni, inspirovaný jeho vlastními zkušenostmi vojína sloužícího u pomocných technického praporu v krušných padesátých letech. Úspěšný kreslíř a humorista se chtěl původně věnovat filmu, přes kariéru vychovatele se však stal autorem vtipů týdeníku Dikobraz a humoristických knih pro dospělé i děti. Švandrlík byl člověk veselý, ovšem zajímal se také o tajemství a měl rád strašidelné příběhy, o čemž svědčí také část jeho tvorby. O svém kreslířském a humoristickém vzoru vypráví taktéž humorista Petr Urban. Autorka: Kateřina Mikulcová.

Natočeno 2022. Premiéra 7. 8. 2022 (ČRo 2 Praha, 8:04 h.;25 min.). Repríza 9. 8. 2022 (ČRo 2 Praha, 18:04 h.).

Lit.: Mikulcová, Kateřina: Úžasné životy: Miloslav Švandrlík podle Petra Urbana. In web ČRo 2 Praha, 7. srpen 2022 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:  Spisovatel, básník a humorista Miloslav Švandrlík je autorem oblíbeného románu Černí baroni. Proslavil ho ale časopis Dikobraz a spolupráce s kreslířem Jiřím Winterem Nepraktou. Vystupoval v Semaforu a psal humorné skeče pro rozhlas a televizi. Za všechny jmenujeme nestárnoucí scénku Techtle mechtle. Vojína Kefalína pojmenoval podle své oblíbené Kofoly. Stačila tři slova a vymyslel vtip nebo báseň.

Miloslav Švandrlík patřil k předním českým humoristům, ale původně se chtěl věnovat filmové režii. Kdyby jeho kniha Černí baroni nepopudila tehdejší komunistický režim, možná by se stal uznávaným režisérem vážných filmů.

Vojína Kefalína pojmenoval podle Kofoly

Rodák z pražské Michle byl neposedným žákem, který si rád dělal věci po svém a nezapadal do běžných škatulek vzorných a úspěšných dítek. Rád vymýšlel příběhy, skládal básně, věnoval se divadlu. Zásadní životní zkušeností byla povinná vojenská služba u takzvaných Pomocných technických praporů. Už během nelehké služby se zrodil nápad na knížku se svérázným hrdinou, vojínem Kefalínem.

„Švandrlík chodil vždycky do hospody na limonádu, na Kofolu a jednou přišel a servírka říkala, že už je tu zase ten Kofolín. Tak z toho vzniklo jméno Kefalína,“ vzpomíná na jeden ze svých humoristických vzorů kreslíř Petr Urban. Se Švandrlíkem se seznámil v redakci časopisu Dikobraz v polovině osmdesátých let. „My mladí jsme tam většinou jen poslouchali a tihle zkušení starší se radili“. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)