Pro a proti – Anonymita dárců spermií (2022)
Lidovečtí poslanci znovu otevírají debatu o změně zákona, který zaručuje dárcům spermií a vajíček naprostou anonymitu. Má mít dítě právo dozvědět se, kdo je jejich biologický rodič? Nebo hrozí při prolomení anonymity odliv dárců a snížení pravděpodobnosti, že se neplodný pár dočká na klinikách umělého oplodnění v České republice potomka? Pozvání k diskusi přijali právník z Masarykovy univerzity v Brně Jakub Valc a předseda výboru sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti a vedoucí lékař IVF Clinik v Olomouci Štěpán Machač. Moderuje Karolína Koubová.
Natočeno 2022. Premiéra 2. 9. 2022 (ČRo Plus, 10:10 h.; 24 min.).
Lit.: oci – Koubová, Karolína: Nepřehlížejme práva dětí narozených z asistované reprodukce, míní právník Valc. Země, které odtajnily dárce spermií a vajíček, jich teď mají nedostatek, oponuje odborník Machač. In web ČRo Plus, 2. září 2022 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Je čas prolomit oboustrannou anonymitu dárců spermií či vajíček i párů, které se díky nim stanou rodiči? Debatují právník Jakub Valc a odborník na asistovanou reprodukci Štěpán Machač.
Je čas prolomit oboustrannou anonymitu dárce spermií či vajíček i párů, které se díky nim stanou rodiči? Chrání, nebo poškozuje současná legislativa děti, které se nedostanou k informaci o svém původu, která je jim ústavně zaručena?
„V současné době je asistovaná reprodukce nastavena tak, že darovaná vajíčka i spermie jsou anonymní. Proto máme dlouhou historii, dobré výsledky a dostatek dárců a dárkyň,“ uvádí v Pro a proti předseda výboru sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti a vedoucí lékař IVF Clinik v Olomouci Štěpán Machač.
Podle něj západní svět sice spěje k otevřenému darování a odanonymizování identity dárců a dárkyň, ale v důsledku toho se také mnoho zemí potýká s jejich nedostatkem. „A je to především v těch zemích, kde právě identitu dárců otevřeli.“
Právník z Masarykovy univerzity v Brně Jakub Valc upozorňuje, že každá medicínská metoda musí zohledňovat etické a právní důsledky nebo souvislosti. „Připouštím, že v západním světě došlo kvůli odanonymizování k úbytku dárců, ale stejně tak je třeba zvažovat i důsledky na vývoj dítěte.“ (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku