Ženy 50+ 1/3 (2022)
Dokumentární seriál o tom, že padesátkou to nekončí. Klimakterium je téma, o kterém se veřejně příliš nemluví. Autorka seriálu Eva Lammelová narušuje skořápku ostychu a ptá se žen kolem padesátky, jaké to je být na poslední chvíli matkou, jak ovlivňuje jejich život menopauza nebo jak se po padesátce mění jejich sexualita. Choulostivá a intimní témata, která jsou však součástí běžného života. Připravila Eva Lammelová.
Natočeno 2022. Premiéra 1. dílu 16. 10. 2022 (ČRo 2 Praha, 18:30 h.) v cyklu Dokuseriál. Repríza 1. dílu 22. 10. 2024 (ČRo 2 Praha, 18:04 h.), 27. 10. 2024 (ČRo 2 Praha, 18:04 h.); 2. dílu 3. 11. 2024 (ČRo 2 Praha, 18:04 h.); 3 dílu 5. 11. 2024 (ČRo 2 Praha, 18:04 h.).
Obsah: 1. díl: Pozdní mateřství (2. díl: Menopauza – 3. díl: Sex po padesátce.
Pozn.: Na seriál navázal dokumentární cyklus Muži 50+ (2024).
Lit.: Lammelová, Eva: Ženy 50+: Láska, tělo a sex po padesátce. Třídílný dokuseriál otevřených výpovědí žen o tom, že padesátkou to nekončí. In web ČRo 2 Praha, 16. říjen 2022 (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.: Klimakterium je téma, o kterém se veřejně příliš nemluví. Autorka dokuseriálu Eva Lammelová narušuje skořápku ostychu a ptá se žen kolem padesátky: Jaké to je být na poslední chvíli matkou? Jak život ovlivňuje menopauza? A jak se po padesátce mění sexualita? Choulostivá a intimní témata, která jsou však součástí běžného života. Dokumentární seriál o tom, že padesátkou to nekončí.
Co vím o padesátnicích? Ptala jsem se sama sebe, když jsem toto zajímavé věkové období, kterému naše společnost příliš pozornosti nevěnuje, začala mapovat. Postupně jsem naslouchala zpovědím objevovaných žen a také sama sobě.
1. díl: Pozdní mateřství
Je mi 36 a chci druhé dítě. Ale cítím se velmi vyčerpaně a mám obavy, že na to nemám sílu. Jak to zvládají starší matky, které kromě malých dětí musí mnohdy řešit začínající menopauzu? Začíná mé pátrání.
Tamara (45 let) prožila ve 35 letech vyhoření a odešla z práce. Chtěli s manželem dítě, které ale nepřicházelo. Tamara na sobě pět let tvrdě pracovala (meditace, pobyty ve tmě, apod.), až jednoho dne přišla do kostela, kde proběhlo její vnitřní smíření. Brzy na to se jí narodil Max. Únava ji zaskočila, ale podle Tamary neexistuje rané či pozdní mateřství. Mateřství je prostě jenom jedno.
Podle gynekoložky Michaely Mikešové mají některé ženy děti později z toho důvodu, že chtějí přivést dítě do svého hnízda. Je už alergická na názor, že ženy mají děti později kvůli kariéře. To na kongresech slýchává často a nesouhlasí s tím.
Po 35. roce věku ženám přirozeně začne klesat progesteron, hormon životní energie, což mi sdělila fytoterapeutka Gabriela Tuatti z Olomouce. Od Gabriely se dozvídám informace, o kterých se veřejně málo mluví. Jednou z nich je například estrogenová dominance, které čelí západní společnost.
Máte špatný věk na dítě.
Ano, to bylo sděleno na gynekologii socioložce Lucii Vidovičové (45 let), když čekala třetí dítě a bylo jí více než pětatřicet let. Shodou okolností se Lucie zabývá věkovými normami, a tak se jí to hodilo do přednášek. „Už vás systém škatulkuje do kategorie ‚starší matka‛. Už vám dávají leták o genetických vadách a musíte absolvovat další vyšetření.“
Když jsem se zeptala internistky a psychogynekoložky Heleny Máslové, o čem si myslí, že se nemluví, řekla mi, že určitě o tom, že neplodnost ženy chrání. Může se stát, že ženy, které jdou opakovaně na umělé oplodnění, jsou během mateřství současně konfrontovány s karcinomy. Některé ženy se snaží otěhotnět za každou cenu a to je pak mohou čekat zdravotní problémy.
Moje kamarádka Tereza (49 let) měla děti ve 42 a 45 letech. Důvodem pozdního mateřství byla její vysněná práce pro Lékaře bez hranic. Nyní se s ní po osmi letech rozešel o dvanáct let mladší manžel, a tak se Tereza rozhodla, že vyrazí na Vassalopet, 90kilometrový běh na běžkách ve Švédsku.
Závěrem prvního dílu jdu na bylinnou vaginální napářku ke kamarádce a průvodkyni žen Zuzaně Klejchové z Litomyšle, která mluví o tomto očistném rituálu obnažujícím podstatu a důležitost péče o ženské zdraví.
2. díl: Menopauza
Mám emoční výkyvy, návaly horka, hormonální disbalanci, bolestivou ovulaci, 10denní menstruaci a nepříjemný premenstruační syndrom. Jsem v přechodu? Jdu se zeptat mé gynekoložky Michaely Mikešové. Doktorka interpretuje mé výsledky z krve, stěrů a ultrazvuku, aby mi sdělila, že menopauzou neprocházím a za mými problémy stojí zřejmě stres a psychická únava.
„Měla jsem stavy sexuálního toužení a potřeby sexu, abych se uklidnila. A to teď už nemám. Cítím se tak osvobozená od otroctví těla,“ popisuje mi moje kamarádka Juanita (50 let), která skončila v nemocnici, protože měla tak silnou menstruaci, že přišla o příliš mnoho krve. Hormonální problémy a myom způsobily, že se vše rozvířilo v těle i duši. Celý proces ale vnímá jako období růstu.
Dostala jsem tip na ženu, která se menopauzou velmi intenzivně zabývá. Marci Kršková z Brna založila portál Duhová houpačka i facebookovou skupinu Tajemství ženské zralosti, které téma menopauzy zviditelňují. Pro ženy by mohla být inspirativní symptotermální metoda SensiPlan, jednoduchá hormonální diagnostika ženských cyklů, díky níž se vyznáte v tom, co v těle probíhá z hlediska menstruace, ovulace a hormonů, jako je estrogen a progesteron.
Vzpomněla jsem si, že moje teta Jiřina (58 let) prodělala hysterektomii. Z jejích slov cítím smutek, když vypráví o tom, jak už nemůže hrát volejbal, protože se jí také rozvinula osteroartróza. Vše nahlíží racionálně a snaží se se svou situací smířit a vnímat i její pozitiva, jako je třeba více času s manželem.
Obecně jsou ženy vystaveny ageismu neboli věkové diskriminaci dvakrát častěji než muži, což dokazuje sílu, jakou má věk nad našimi životy. Věková diskriminace stále roste, vysvětluje socioložka Lucie Vidovičová.
Ženy, které jsou považovány za fyzicky krásnější, mají třeba až o třetinu vyšší platy, než ženy, které nejsou považovány za fyzicky atraktivní. socioložka Lucie Vidovičová
Našla jsem díky Facebooku ženu, která se s menopauzou vyrovnávala velmi problematicky. Katarína (56 let) se dost obávala padesátky. Samotnou ji to hodně překvapilo, protože jako feministka si myslela, že to zvládne. Neměla s kým své obavy sdílet, a proto upozorňuje to, že by se o menopauze ve společnosti mělo více hovořit. Nedávno si navíc zažila v zaměstnání bossing, který ji vyřadil na dva roky z pracovního provozu. Potýká se tak s finančními problémy.
Druhý díl ukončuji návštěvou jogínky Nadi Zimové, která se menopauze věnuje a poukazuje na mýty a pověry, které ji oplývají. „Ženy se menopauzy bojí a mají obavu o ní také mluvit, protože ji spojují s koncem reprodukčního cyklu a se stářím. Jako by se styděly za tohle období života a ztrácely sebevědomí, které nestoupá s přibývající váhou a dalšími přicházejícími projevy.“
3. díl: Sex po padesátce
Jsem fanynka seriálu Sexu ve městě, který pokračuje novou řadou. Hlavní protagonistky (ženy 50+) mi potvrzují mnohé, o čem mluvily ženy v předchozích dílech. V rozhovorech jsme se přirozeně dostávaly k tématu sexuality, a tak je třetí díl právě o něm.
Martina (49 let) má tři děti a po třicetiletém manželství už se nesoustředí na to, jak u toho vypadá a jaké volí polohy, ale kvituje manželovy inovace v oblasti erotických pomůcek. Vášeň a žárlivost mezi krásnými lidmi, jakými Martina a její manžel jsou, jsou přesně ten motor, který pohání jejich vztah.
Diana (53 let) měla problémy se suchostí a nepružností vagíny. Gynekolog jí údajně neměl jak pomoci, ale ona se rozhodla, že to nevzdá. Nejenom její muž, ale vlastní hledání a cesta (vaginální napářka nebo loona dance) přispěla ke zdárnému vyřešení potíží. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku