Seriál Radiožurnálu – Rozhlasoví králové 1/? (2022)

Připravila Michaela Vetešková.

Natočeno 2022. Premiéra 1. dílu 27. 12. 2022 (ČRo 1 Radiožurnál, 3 min.) v cyklu Seriál Radiožurnálu.

Lit.: Vetešková, Michaela – mfk: Hrušínský, Somr, Marvan i Kemr. Slavní čeští herci, kteří v pohádkách ztvárnili krále, byli i rozhlasovými esy. In web IRozhlas, 27. 12. 2022 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Rozhlas vysílá už sto let a v jeho studiích vznikly stovky pohádek. Měly různé náměty a také různé hrdiny. Byly moderní i klasické, a v mnoha z nich vystupoval král. Když jsme procházeli naším archivem, zjistili jsme, že postavy rozhlasových králů dostávali slavní čeští herci. Některé vám představíme v prvním díle vánočního seriálu Radiožurnálu Rozhlasoví králové.

Herce Jaroslava Marvana znají diváci televizních obrazovek jako moudrého policejního radu Vacátka i jako krále filmové pohádky z roku 1968 o šíleně smutné princezně.

V rozhlase byl Marvan naopak zase královským otcem princezně na vdávání i Šípkové Růžence. Pohádku natočil o dva roky dříve, než vznikl film Šíleně smutná princezna.

Marvan začínal už ve 20. letech minulého století v divadle Vlasty Buriana. Nastoupil tam jako čtyřiadvacetiletý mladík a dlouhá léta byl Burianovým partnerem. V roce 1954 přijal nabídku první české scény.

Na jevišti Národního divadla se potkával i s dalšími velikány, například Josefem Kemrem. I on měl slabost pro práci v rádiu. Mimo jiné krále hrál v pohádce Zdeňka Svěráka Kolo se zlatými ráfky. V rozhlase ztvárnil až čtyři stovky rolí, včetně královských.

V nahrávce z roku 1988 uslyšíte i hlas Borise Rösnera. Do rádia chodil často a za sebou měl hned několik královských otců.

I Josef Somr si zahrál zlého krále, který touží po mladé a krásné princezně se zlatou hvězdou na čele. V našem archivu narazíte až na deset velkých pohádek, kde má roli krále.

Co královský rozhlasový hlas, to slavné herecké jméno. Patří sem i Rudolf Hrušínský. Hrál například krále v pohádce Boženy Němcové Sůl nad zlato. V roce 1988 ji natočil Karel Weinlich. (…)

Lit.: hav – Vetešková, Michaela: Brodskému při natáčení vrzaly boty, vzpomíná pamětnice na krále rozhlasových pohádek. In web IRozhlas, 28. 12. 2022 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Co královská postava – to herecká legenda. To Český rozhlas zjistil při vzniku tohoto seriálu o rozhlasových králích. Archiv Českého rozhlasu ukrývá hlasy výrazných osobností českého divadla a filmu, které se od padesátých let minulého století postavily k mikrofonu a hrály krále. Druhý díl vánočního seriálu Radiožurnálu Rozhlasoví králové se věnuje především králi rozhlasových pohádek Vlastimilu Brodskému.

Hrát do rádia chodil rád a často oblíbený herec Karel Höger. Proměnil se díky textu Aloise Jiráska třeba také v hanáckého krále Ječmínka. V archivu Českého rozhlasu je také důkaz, že roku 1966 se stal František Filipovský zmrzlým králem. (…)

Karel Höger byl ročník 1909, František Filipovský 1907. Když v roce 1923 začal vysílat někdejší Radiožurnál, pohádky už asi neposlouchali. Vlastimil Brodský oproti tomu na mluvených pohádkách vyrůstal.

Narodil se v roce 1920. Producentka a dříve také dramaturgyně dětských pořadů Zuzana Vojtíšková už dříve připomněla, že pravidelné vysílání pro děti začalo v letech 1925 až 1926.

„O tom, že ty pohádky byly, vysílaly se a měly velikou odezvu, rozhodně jsou záznamy v týdenících Rozhlas,“ uvádí Vojtíšková.

Brodského první nahrávka pochází z roku 1943. A do roku 2002, tedy do roku, kdy zemřel, před mikrofonem ztvárnil až sedm set různých rolí. Z toho byl přinejmenším desetkrát králem. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)