Souvislosti Plus – Proč jsou české regiony stále strukturálně postižené? (2023)

Proč jsou české regiony stále strukturálně postižené, když politici po každých volbách slibují, že jim pomohou? Jaká pomoc vlastně zabírá a co jsou jen zbytečně utracené peníze? A jde vůbec o peníze? Odpoví Souvislosti Plus, připravila Patricie Polanská.

Hosté: Sarah Komasová, analytička Ústavu empirických výzkumů STEM; Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje z hnutí ANO; Stanislav Balík, politolog z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Natočeno 2023. Premiéra 9. 2. 2023 (ČRo Plus, 20:05 h.; 54 min.). Repríza 11. 2. 2023 (ČRo Plus, 11:07 h.).

Lit.: vkry – Polanská, Patricie: Sudety se nevzchopily ani po roce 1989. Je otázka, jestli máme politické nástroje, které by to změnily, soudí politolog Balík. In web ČRo Plus, 9. únor 2023 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Ať se ve veřejné sféře děje cokoli, Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj, tedy bývalé Sudety, se na mapě často od zbytku České republiky odlišují. A stejně jako po každých volbách v minulosti se tak stalo i po těch nedávných prezidentských. Následně ale i tak přišly politické sliby pomoci těmto krajům postiženým strukturálně, které obsazují první příčky v ukazatelích, jako je chudoba, počet exekucí, nejnižší počet lidí s vysokoškolským vzděláním či nižší věk dožití.

Každý kraj či oblast v ČR se svým způsobem odlišuje. Podle Sarah Komasové, analytičky Ústavu empirických výzkumů STEM, je těžké vymezit tyto odlišnosti, ale na základě velkého množství ukazatelů pro různé oblasti kvality života se dají odlišit jisté charakteristiky jednotlivých regionů.

„Když si promítneme tyto ukazatele na úroveň konkrétních obcí, tak můžeme vysledovat mapu bývalých Sudet, kde můžeme vidět zvýšené nebo naopak snížené hodnoty pro jednotlivé oblasti kvality života, ať už je to ekonomická kondice, populační charakteristiky, demografie, sociodemografické hodnoty, vzdělání či pracovní místa,“ vysvětluje Komasová.

Problémy jednotlivých krajů nejsou jednotné, ale jak Komasová uvádí, dají se rozdělit na základě segmentačních výzkumů na dvě hlavní kategorie.

„Jedno budou spíše postindustriální oblasti, které se v současnosti snaží přejít na sektor služeb a do nějaké míry mohou bojovat s tím, jak otevřít nové ekonomické příležitosti. Druhou skupinou jsou příhraniční oblasti, kde budou obce s malým počtem obyvatel, avšak s velkými katastry, a opravdu maličké vesničky, které se vylidňují, stárnou, odkud lidé odcházejí a kde můžeme vidět velice pěkné životní prostředí, ale zato komplikovanou dopravní dostupnost,“ říká Komasová. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)