Balanc – Potravinové doplňky a duševní zdraví (2023)
Jaký je rozdíl mezi léky a potravinovými doplňky pro duševní zdraví? Jak funguje třezalka, a L-tryptofan? Proč není dobré přemýšlet o depresi jen jako o poklesu serotoninu? Připravil Petr Bouška.
Natočeno 2023. Premiéra 18. 4. 2023 (ČRo Rádio Wave, 28 min.).
Lit.: Bouška, Petr: Fungují potravinové doplňky? Terapie není jen dosypávání serotoninu, i přírodní léčba může zabrat. In web ČRo Radio Wave, 18. duben 2023 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: „Léky prochází celou řadou náročných testů, potravinový doplněk musí být jen nezávadný,” říká pro Balanc psychiatr a psychoterapeut Vít Knop. Trh s doplňky potravy je obrovský, řada z nich slibuje zázračné účinky. Lidé je používají také k podpoře duševního zdraví, dokonce i k léčbě úzkostí nebo deprese. Fungují lépe, stejně nebo hůře něž léky? Jaká mají rizika a kdy je lepší zvolit běžné léky?
„Pokud má psychiatr zkušenosti a přehled, tak se souhlasem klienta může nasadit i potravinové doplňky.” Pro některé jsou potravinové doplňky cesta k lékům. Mohou se bát, že když jim doktor doporučí prášky, tak už je to s nimi vážné a bojí se. Strach u doplňků může být menší. Někdy skutečně fungují a stačí, když se po omezenou dobu užívají. Jiní klienti a klientky po zkušenosti se suplementy pak svolí k nasazení tradiční farmakologické léčbě.
„Látky sice pochází z přírody, ale tak či onak musí interagovat s mozkem.” Potravinové doplňky jsou často směsí účinných látek, molekul. Jejich kombinace může efekt zesilovat, zeslabovat nebo vyvolávat vedlejší účinky. Na výrobu nejsou tak přísná kritéria jako pro léky, proto se jejich kvalita může lišit. Záleží třeba i na tom, zda se rostlina pěstuje na více slunném místě, jak a v čem se zpracovává a převáží. Výrobce nemusí garantovat přesné množství účinné látky.
Někdy si lidé sami nasazují podporu doplňky, když s nimi mají předchozí zkušenosti. Třeba na sezónní pokles nálady, zejména na podzim a v zimě. Potravinové doplňky se ale podle příbalových letáků mají užívat jen omezenou dobu. Tělo je chytré a zaznamená-li přebytek některých látek, začne se jich zbavovat. To se může obrátit i proti nám. Když přestaneme doplněk tělu dodávat, stále bude mít zásoby na jeho odbourání. To může vést k poklesu nálady nebo jiným obtížím. (..)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku