Interview Plus – Jindřich Šídlo (2023)
Jindřich Šídlo, novinář. Pietního aktu k uctění romských obětí holocaustu na místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku se zúčastnil i prezident Petr Pavel. Proč je osobní účast nejvyšších představitelů státu na této tradiční akci stále ještě neobvyklou a mimořádnou událostí? Změnil se za více než třicet let svobody přezíravý postoj většinové české společnosti vůči Romům? Jindřich Šídlo o romských otázkách píše od devadesátých let. Moderuje Šárka Fenyková.
Natočeno 2023. Premiéra 15. 5. 2023 (ČRo Plus, 11:34 h.).
Lit.: Fenyková, Šárka – ert (= Erhart, Michael): Prasečák z romského koncetráku v Letech zmizel, ale k sebereflexi u Čechů nedošlo, upozorňuje komentátor Šídlo. In web ČRo Plus, 15. květen 2023 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Petr Pavel se po 28 letech jako teprve druhý český prezident po Václavu Havlovi zúčastnil pietního aktu k připomenutí romského holocaustu na místě koncentračního tábora v Letech u Písku. „Pro mě to má velký symbolický význam: Byl jsem tam v roce 1995, kdy tam poprvé přijel Václav Havel a byl to dost surrealistický zážitek,“ vzpomíná novinář Jindřich Šídlo.
Tehdejší odhalení památníku Zdeňka Hůly se prý odehrávalo v atmosféře všeobecného překvapení, že toto místo je vůbec součástí českých dějin.
„Překvapení, že 90 procent českých Romů nepřežilo 2. světovou válku – a skončilo ve vyhlazovacích táborech –, bylo velké. Ovšem velkou část veřejnosti to ani nezajímalo a symbolem se stal ,prasečák‘, který tam bez většího zájmu politické elity ,smrděl‘ až do roku 2022,“ upozorňuje.
V táboře za války působili i čeští četníci a právě podíl českého národa na romském holocaustu je podle Šídla důvodem, proč odstranění prasečáku trvalo tak dlouho. Došlo k tomu až po mnohaletém úsilí samotných Romů a některých politiků. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku