Seriál Radiožurnálu – Milníky rozhlasového vysílání: 100 let Českého rozhlasu 1/3 (2023)
Český rozhlas oslaví 18. května 2023 sto let jeho vysílání. Ke slavnostní přiležitosti připravil Radiožurnál třídílný seriál. Připravila Lucie Korcová.
Hovoří historik Českého rozhlasu Tomáš Pánek.
Natočeno 2023. Premiéra 15. – 17. 5. 2023 (ČRo 1 Radiožurnál, 8:50 h.) v cyklu Seriál Radiožurnálu.
Obsah: 1. „Dříve zrezaví každá anténa, než utuchne k rozhlasu láska má.“ Jak vypadalo první vysílání v Československu? (Atentát na Heydricha i boj o rozhlas. Jak se zrodily historicko-zpravodajské rekonstrukce? (
Lit.: prh – Korcová, Lucie: „Dříve zrezaví každá anténa, než utuchne k rozhlasu láska má.“ Jak vypadalo první vysílání v Československu? In web ČRo 1 Radiožurnál, 15. květen 2023 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: 18. května roku 1923 se ve stanu na letišti v pražských Kbelích sešli rozhlasoví pracovníci. Poprvé se v éteru ozvalo pověstné haló, haló. „Zákonité úpravy pro všeobecné vysílání tehdy ještě nebyly, a tak jsme vysílali 18. května z vypůjčeného stanou z Kbel. Tak říkaje načerno,“ vzpomínal po letech na začátky rozhlasového vysílání jeden z průkopníků, spoluzakladatel společnosti Radiožurnál Miloš Čtrnáctý.
Stan půjčený od skautů, uvnitř klavír a několik židlí. Tak vypadalo první vysílací studio v Československu ve Kbelích u Prahy. Nahrávky z té doby se nedochovaly.
Jejich rekonstrukce se ale staly součástí pozdějších výročních vysílání, i když mnohem kvalitnějším zvukovém provedení. Nahrávací aparatura v roce 1923 byla totiž mnohem primitivnější.
„Šlo o dolní část telefonního sluchátka, takzvaný uhlíkový mikrofon,“ vysvětluje historik Českého rozhlasu Tomáš Pánek.
První vysílání v květnu 1923 slyšelo jen pár desítek lidí. Na začátku června vznikla společnost Radiožurnál a začala organizovat hromadné poslechové ukázky.
„Kupříkladu na Václavském náměstí byly instalovány reproduktory. Tenkrát se jim říkalo mluviče a okolo procházející lidé se tam s údivem zastavovali,“ dodává Pánek. (…)
Lit.: mga – Král, Petr: Atentát na Heydricha i boj o rozhlas. Jak se zrodily historicko-zpravodajské rekonstrukce? In web ČRo 1 Radiožurnál, 16. květen 2023 (článek + nahrávka k poslechu) – Cit.: V klíčových rocích československých dějin – roku 1945 a 1968 – hrál Český rozhlas velmi významnou roli. Ocitl se v ohnisku bojů při Pražském povstání a prokázal odvahu během okupace země vojsky Varšavské smlouvy. Připomeňte si v rámci oslav 100 let vysílání vybrané momenty z rozhlasového archivu, které se zapsaly do naší moderní historie.
„Voláme všechny Čechy na pomoc Českého rozhlasu.“ Signál, který se stal rozbuškou Pražského povstání v květnu 1945. V šest hodin ráno se hlasatel Českého rozhlasu Zdeněk Mančal ohlásil posluchačům větou: „Volá Český rozhlas.“ Od té chvíle už rozhlas vysílal výhradně česky.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku