Chyba systému – Víra v konspirační teorie souvisí s pocitem, že není možné se dobrat spravedlnosti (2023)
7. díl podcastu. Editorka Karolína Kašparová. Zvukový obal Jaroslav Pokorný. Grafika František Novotný. Kreativní producent Lukáš Sapík.
Moderátor Jan Pokorný. Hosté: Apolena Rychlíková, David Klimeš a Josef Šlerka.
Natočeno 2023. Premiéra 16. 6. 2023 (ČRo Plus, 53 min.).
Lit.: ert (= Erhart, Michael) – Pokorný, Jan: Šlerka: Víra v konspirační teorie souvisí s pocitem, že není možné se dobrat spravedlnosti. In web ČRo Plus, 16. červen 2023 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Čemu lidé v Česku věří a jakým konspiracím nejspíš podlehnou? To mapuje projekt Společnost nedůvěry webu iROZHLAS.cz, institutu SYRI a Sociologického ústavu AV ČR. „Zajímala nás míra rozšíření konspiračního myšlení, nikoli jednotlivých konspirací,“ vysvětluje mediální analytik Josef Šlerka. (…)
Náchylnost ke kumulování konspiračních teorií a víra v ně podle něj souvisí s důvěrou lidí ve stát. „Souvisí to s pocitem, že se nedoberou spravedlnosti, a to ten průzkum ukázal velmi čistě. To mi na něm připadá nejdůležitější,“ dodává s tím, že právě na budování důvěry lidí ve spravedlnost je třeba se zaměřit.
Roli hraje i socio-ekonomický status, naopak téměř vůbec to nesouvisí se vzděláním nebo s tím, kde člověk žije. „Že by ti lidé byli kognitivně defektní, to nehraje roli,“ zdůrazňuje.
„Myslím si, že zlých lidí je ve skutečnosti velmi málo. Většina to dělá proto, že žijí ve světě, kde to, co dělají, je podle nich dobře. Důchodci, kteří přeposílají řetězové maily, jim často nepřipisují až tak velkou pravděpodobnost, ale říkají, že kdyby to náhodou byla pravda, je dobře to poslat dál. Jejich motivace je vlastně pozitivní. Připadá mi zajímavé pochopit, co za tím je,“ zamýšlí se Šlerka. (..)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku