Horké léto roku 1953 (2023)
V létě roku 1953 vysílal Československý rozhlas řadu zajímavých pořadů. Projevy předních politiků – třeba vystoupení premiéra Širokého před poslanci s vládním usnesením o zvyšování životní úrovně, zajímavé rozhovory – třeba s pamětníky, kteří vzpomínali na mladého Klementa Gottwalda – a třeba pohádky pro nejmenší děti o čínském komunistickém vůdci Mao Ce-tungovi. Zajímavosti z dobového rozhlasového vysílání vybral a v pořadu Archiv Plus okomentuje Pavel Hlavatý.
Natočeno 2023. Premiéra 21. 7. 2023 (ČRo Plus, 20:05 h.; 24 min.) v cyklu Archiv Plus.
Lit.: Hlavatý, Pavel: Horké léto roku 1953: Vzpomínky na Julia Fučíka i úspěch Hurvínka v Bukurešti. In web ČRo Plus, 21. červenec 2023 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Sovětský svaz i jeho satelity se prakticky po celý rok 1953 vyrovnávaly s úmrtím Josefa Vissarionoviče Stalina. Proběhly tehdy demonstrace, povstání, přesuny v politbyrech i nesmělé pokusy o ekonomickou reformu.
V Československu byly v létě 1953 samozřejmě nejvíc propírány nepokoje v souvislosti s červnovou měnovou reformou, případně – z bezprostředního sousedství – berlínské protikomunistické povstání z téhož měsíce. Naopak problémy samotného Sovětského svazu, kde tehdy probíhaly boje o moc a přechod na jakžtakž kolektivní podobu vedení země, v dochovaných nahrávkách zachyceny nejsou.
S odkazy na průběh a potlačení domácích nepokojů a berlínského povstání vystoupili při rozličných příležitostech – a s různou mírou výhružné agresivity či přezíravého sebeuspokojení – prezident Antonín Zápotocký, předseda vlády Viliam Široký i rudý akademik Zdeněk Nejedlý (ve funkci náměstka předsedy vlády), který tehdejšímu režimu dodával jakési slovansko-historické intelektuální zázemí.
Vybrané ukázky pocházejí z projevů všech tří těchto významných protagonistů československé politiky 50. let. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku