Láska je utrpení, neláska je smrt – listování v denících Marie Ebner-Eschenbachové (2023)

Rozhovor s badatelkou, překladatelkou a editorkou připravila Alena Blažejovská.

Hovoří Eleonora Jeřábková.

Připravilo Brno v roce 2023. Premiéra 11. 11. 2023 v pořadu Zelný rynk (ČRo Brno, 17:00 – 18:00 h.; 19 min.).

Lit.: Blažejovská, Alena: Na počátku měla problémy, na konci čekalo uznání. Vyšel výbor z deníků Marie Ebner-Eschenbachové. In web ČRo Brno, 15. listopad 2023 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Marie Ebner-Eschenbachová je rozená hraběnka Dubská a narodila se ve Zdislavicích, připomíná editorka Eleonora Jeřábková. Kurátorka Oddělení dějin literatury Moravského zemského muzea připravila pro knihu Láska je utrpení, neláska je smrt – listování v denících Marie Ebner-Eschenbachové, vydanou v nakladatelství BOOKS & PIPES, výběr z velkého množství spisovatelčiných deníkových záznamů. Sama je také přeložila z němčiny.

Jeřábkovou zaujalo, že Marie Ebner-Eschenbachová (1830-1916) měla sice nevalné vzdělání, protože se počítalo s tím, že se provdá a povede domácnost, ale něco ji stále vedlo k psaní. „V počátcích bylo mnoho problémů, protože rodina i manžel se postavili proti její tvorbě,“ vypráví editorka. „Ale v době kolem jejích šedesátin se to začalo lámat a začala být jednou z nejčtenějších autorek. Většinu svého díla za svého života vydávala v Německu, kde nebyla tak ostrá cenzura jako v Rakousko-Uhersku. Ale dosáhla toho, že jako první žena získala čestný doktorát na vídeňské univerzitě a byla nominována na Nobelovu cenu. Takže ve své době skutečně dosáhla velké slávy a uznání.“

Přesto byl soukromý život spisovatelky skromný a v podstatě neměnný: „Léto – Zdislavice, zima – Vídeň. Snad pár návštěv Říma,“ vypočítává Jeřábková. „Život věnovala literatuře, studiu a lásce k svým bližním.“

Po smrti spisovatelky uprostřed 1. světové války však byl osud jejího díla neradostný. V období nacismu a komunismu její literatura v podstatě mizí z německy mluvícího světa i z českých a moravských knihkupectví či škol. Německy píšící šlechtičně humanistického zaměření doba nepřála. U nás se zájem o Ebner-Eschenbachovou rodí znovu až v 90. letech 20. století. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)