Pro a proti – Potřebuje Křivoklátsko ochranu národního parku? (2024)

S plánem vlády na jeho zřízení nesouhlasí tamní obce, jak jejich zástupci nedávno připomněli na setkání s prezidentem Petrem Pavlem. Hosty Pro a proti jsou architekt a člen spolku Otevřené Křivoklátsko Tomáš Hradečný a přírodovědec Jakub Hruška, který je členem rad Krkonošského a Šumavského národního parku. Moderuje Karolína Koubová.

Natočeno 2024. Premiéra 11. 3. 2024 (ČRo Plus, 9:34 h.;

Lit.: Koubová, Karolína – esta: Biodiverzita na Křivoklátsku mizí, říká přírodovědec Hruška. Národní park omezí rozvoj, oponuje urbanista Hradečný. In web ČRo Plus, 11. březen 2024 (článek+  nahrávka k poslechu).  – Cit.: Je ochrana přírody na Křivoklátsku dostatečná, nebo posílit založením národního parku? Diskutují geolog Jakub Hruška a Tomáš Hradečný ze spolku Otevřené Křivoklátsko.

Starostové obcí na Křivoklátsku prezidentu Petru Pavlovi při jeho nedávné návštěvě zopakovali námitky proti zřízení národního parku. Hlavu státu vyzvali, aby lokalita zůstala v dosavadním režimu, tedy jako chráněná krajinná oblast. Zřízení národního parku má ve svém programovém prohlášení i vláda Petra Fialy. Mezi dotčenými stranami ale návrh vyvolává vlnu kontroverzí.

Nejvýznamější změnou, kterou by zřízení parku přineslo, by prošlo lesnické hospodaření.

„Lesy přejdou z jurisdikce státního podniku Lesy ČR na národní park. To je strašně důležitá věc,“ říká geolog Jakub Hruška z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd. „Cílem národního parku totiž je ochránit biodiverzitu, zachovávat území ve smyslu ochrany přírody. Nemá tam v žádném případě přednost ekonomická funkce.“

Podle člena spolku Otevřené Křivoklátsko Tomáše Hradečného jsou ale cíle národního parku abstraktní:

„Jsme přesvědčováni, že bychom měli uvěřit proklamaci, jíž chybí racionální zdůvodnění,“ tvrdí s přesvědčením, že správci parku nedokážou dostát svým záměrům. „V podstatě podepisujeme bianko šek na to, že si příroda poradí a vrátí se do nějaké hypotetické podoby, kterou zatím ani nikdo konkrétně nepopsal.“ (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)