Historie Plus – Pod vlivem kultu 1/4 (2024)
Pod vlivem kultu – tak se jmenuje nový podcastový cyklus, ve kterém religionista Zdeněk Vojtíšek vypráví o nových náboženských směrech, které slibovaly spásu a nabídly peklo. V první části spolu s Adamem Šindelářem nabídnou příběh společenství Chrám lidu reverenda Jima Jonese. Na jeho konci je největší hromadná sebevražda v dějinách. V roce 1978 při ní zemřelo více jak 900 mužů, žen a dětí.
Natočeno 2024. Premiéra 1. dílu 6. 4. 2024 (ČRo Plus, 17:33 h.; 28 min.); 2. dílu 13. 4. 2024 (ČRo Plus, 17:33 h.; 27 min.); 3. dílu 20. 4. 2024 (ČRo Plus, 17:33 h.); 4. dílu 27. 4. 2024 (ČRo Plus, 17:33 h.).
Repríza 24. – 27. 12. 2024 (ČRo Plus, 22:35 h.).
Obsah: 1. Chrám lidu – 2. Davidiáni a jejich smrtelný Armagedon. – 3. Příběh Óm šinrikjó. – 4. Kolonie Dignidat.
Ocenění: 2. místo v soutěži AudioReport 2024 v žánru Publicistika.
Lit.: Šindelář, Adam: Chrám lidu: Hledání utopického ráje skončilo největší masovou sebevraždou v moderních dějinách. In web ČRo Plus, 6. duben 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Bylo 18. listopadu 1978. V jihoamerické Guyaně ten den zemřelo 921 lidí. Byl mezi nimi kongresman USA Leo Ryan, několik novinářů, ale hlavně členové náboženské skupiny Chrám lidu.
Komunita pod vedením charismatického Jima Jonese přišla do povodí řeky Orinoko ze Spojených států amerických. Tam se cítila pro svoje přesvědčení pronásledována a navíc chtěla zkusit svůj zemědělský, utopický způsob života. Osadníci začali obdělávat nehostinnou džungli a tak vznikl Jonestown.
Jim Jones měl přitom na začátku ušlechtilé myšlenky. Stal se laickým kazatelem a s vizí integrace založil velkou „duhovou rodinu“. S ženou adoptovali korejskou dívku. Později se v Indianopolis stali prvním bílým párem, který adoptoval černé dítě.
V polovině 50. let Jones založil vlastní sbor. Vycházel z takzvaného pentekostalismu, velmi entuziastického křesťanského hnutí. Jenže Jim Jones si z nějakého přesvědčení moc nic nedělal.
Vysvětluje religionista Zdeněk Vojtíšek: „Všechny možné ideologie používal pro svůj účel a tím účelem bylo vytvořit rasově a sociálně spravedlivou společnost. Takže ten, kdo byl laděn křesťansky pentekostálně, tak se našel v církvi. Ten, kdo byl, jako mnoho bílých intelektuálů, laděn spíše do myšlenky socializmu, tak tomu Jones říkal, že Bible je vlastně kniha bílých mužů, kterou se udržuje dominance bílých nad černými a že bůh žádný není, že pokud je tady nějaký bůh, tak je to socialismus. (…)
Lit.: Šindelář, Adam: Pod vlivem kultu: Davidiáni a jejich smrtelný Armagedon. In web ČRo Plus, 13. duben 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: 51 dní obléhali agenti amerického Úřadu pro záležitosti alkoholu, tabáku a střelných zbraní a FBI ranč Apokalypsa nedaleko texaského Waco. Na blížící se konec světa tu čekala náboženská komunita v čela s Davidem Koreshem. Při závěrečné přestřelce 19. dubna 1993 zemřelo 74 lidí, včetně 21 dětí.
Odnož Davidiánů – Branch Davidians věřila, že bitva o Armagedon – finální bitva mezi dobrem a zlem – přijde brzy. Koreshovi, který měl být mesiášem, bylo 33 let. Stejně jako Ježíšovi, když zemřel. A blížily se Velikonoce. Když je ozbrojené složky obklíčily, jejich přesvědčení to jen potvrdilo. A „silám zla“ se nehodlali vzdát.
Koresh byl v pořadí čtvrtým vůdcem skupiny ve Waco, která vznikla odtržením se od Adventistů sedmého dne. Na vůdce se vypracoval z řadového člena. Své původní jméno Vernon Howell si změnil na David Koresh, jméno se silným biblickým významem.
A Bibli znal důkladně, vysvětluje religionista Zdeněk Vojtíšek. „Vykládal ji takovým fundamentalistickým způsobem, který předpokládá, že všechno souvisí se vším. A takovouto neuvěřitelnou kombinací těch biblických textů, které znal zpaměti, si prostě získal to fundamentalistické křesťanské publikum. Protože toto je přesně způsob, jakým fundamentalisté Bibli vykládají. A on v tom byl strašně dobrý.“ (…)
Lit.: Šindelář, Adam: Pod vlivem kultu: Óm šinrikjó – Od buddhismu k masakru v tokijském metru. In web ČRo Plus, 20. duben 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Je 20. březen 1995, pondělí ráno a v tokijském metru vrcholí dopravní špička. Nic nenasvědčuje tomu, že dnešek si připíše neblahé prvenství. Poprvé bude při teroristickém útoku použita chemická zbraň. Během pár minut začínají lidé kašlat, dusit se, zvracet a kolabovat. Metro zaplňují výpary sarinu. Otráví 5 tisíc lidí, 13 jich zemře. Dva měsíce trvá, než se veřejnost dozví, že za nevídaným útokem stojí radikální náboženská skupina Óm šinrikjó.
Oběti útoku v metru ale nebyly jediné. Následné vyšetřování dokázalo, že hnutí se násilně zbavovalo svých odpůrců nebo odpadlíků. Počet mrtvých se odhaduje na téměř stovku. Těla asi 21 lidí se vůbec nenašla. Patrně skončila ve vysoce výkonné mikrovlnné troubě, kterou Óm šinrikjó disponovalo.
Téměř nevidomý masér Šókó Asahara byl přitom na začátku oblíbeným propagátorem jógy a meditace. Častý host v televizním vysílání i na univerzitách.
Své hnutí považoval za buddhistické, ale ve skutečnosti do něj bylo přimíšeno mnoho jiných tradic, vysvětluje religionista Zdeněk Vojtíšek.
„Považoval se sice za Buddhu, ale považoval se zrovna tak i za vtělení boha Šivy. A neměli bychom také zapomenout na prvek západního ezoterismu, a totiž na Nostradamova proroctví… A také tento předpoklad apokalypsy v alternativním křesťanském vydání velmi silně společenství formoval.“ (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku