Zakładka literacka – Zofia Posmysz i jej „Pasażerka“ (Literární záložka – Zofia Posmysz a její „Pasažérka“, 2010)
Pásmo o rozhlasové hře Pasażerka z kabiny 45 a její autorce. Připravila Bożena Markowska a Irena Heppen.
Natočeno 2010. Premiéra 23. 5. 2010 (Polskie Radio Dwójka, 18:00 h.).
Lit.: anonym: Zakładka literacka: Zofia Posmysz i jej „Pasażerka“. In web Polskie Radio Dwójka, 22. 5. 2024 (článek). – Cit.: W Zakładce Literackiej – portret Zofii Posmysz-Piaseckiej – publicystki, pisarki, byłej więźniarki obozu zagłady w Oświęcimiu i autorki wielu słuchowisk radiowych. (…)
Słuchowisko „Pasażerka“ (swego rodzaju powrót do obozowych przeżyć) powstało zresztą tylko dzięki temu, że od obozowego koszmaru dzieliło autorkę już ponad dziesięć lat. Dopiero bowiem z perspektywy czasu Zofia Posmysz mogła podjąć próbę zapisu tamtych dramatycznych doświadczeń.
Sam pomysł spotkania na wycieczkowym statku oświęcimskiej oprawczyni i więźniarki obozu zrodził się, jak mówi sama autorka z gnębiącej ją przez wiele lat myśli, jak zachowałaby się ona sama, gdyby coś takiego rzeczywiście się zdarzyło. I choć do takiego spotkania nigdy nie doszło, sam zamysł literacki i jego realizacja, odegrały w życiu autorki bardzo ważną rolę.
„Pasażerka“ doczekała się pierwszej w latach 50. realizacji radiowej, spektaklu telewizyjnego i filmu Andrzeja Munka, którego tragicznie zmarły reżyser nie zdążył dokończyć. Dziś po latach „Pasażerka“ zaczyna żyć na nowo. Wieczorem w naszym programie nadana zostania nowa wersja słuchowiska, powstaje też w Niemczech wersja operowa „Pasażerki“.
Autorki audycji powracając do historii i losu Zofii Posmysz, przypominają także fragmenty pierwszej realizacji „Pasażerki“ z lat pięćdziesiątych. Stworzyli w niej wspaniałe kreacje i między innymi Aleksandra Śląska i Jan Świderski. W audycji Zofia Posmysz-Piasecka – opowiada nie tylko o genezie powstania „Pasażerki“, ale także o powojennej pracy w radiu. Natomiast Piotr Śmiałowski – krytyk filmowy przypomina historię filmu w reżyserii Andrzeja Munka.
Audycja Ireny Heppen i Bożeny Markowskiej.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku