Vlákna 1/? (2024)
Podcast Filozofického ústavu Akademie věd ČR. Moderuje Magdalena Trusinová.
Natočeno 2024. Premiéra 1. dílu 1. 6. 2024 (ČRo Plus, 14:33 – 15:00 h.; 26 min.).
Obsah: 1. Komunity navzdory. Sociální antropoložka Zdenka Sokolíčková a socio-kulturní antropolog Michal Šípoš debatují o komunitách čelících jednak traumatům z minulosti, ale také těžkým přírodním podmínkám a legislativnímu rámci.
2. Umělá inteligence, nová technologie a nový společenský systém? Hovoří Mark Coeckelbergh a Tomáš Mikolov. Premiéra 8. 6. 2024 (ČRo Plus, 25 min.).
3. Propaganda včera a dnes. Za organizaci Společnost nedůvěry mluví socioložka Paulína Tabery a kunsthistorička Eva Skopalová. Premiéra 15. 6. 2024 (ČRo Plus).
4. Klimakrize filozoficky. Hovoří odbornice na udržitelnost Zuzana Harmáčková z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, SYRI a Stockholm Resilience Centre a filozof Graham Parkes z Vídeňské univerzity. Premiéra 22. 6. 2024 (ČRo Plus).
Lit.: Trusinová, Magdalena: Komunity navzdory. Z čeho lidé čerpají sílu žít dál? In web ČRo Plus, 1. červen 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Špicberky a utečenecká centra ve východním Polsku. V první epizodě podcastu Vlákna, který vzniká díky programu Odolná společnost pro 21. století Strategie AV21, debatují sociální antropoložka Zdenka Sokolíčková se socio-kulturním antropologem Michalem Šípošem o komunitách žijících navzdory, čelících minimálně dvojité prekaritě, jednak traumatům z minulosti nebo těžkým přírodním podmínkám, jednak legislativnímu rámci.
Z čeho čerpají lidé zdroje a sílu žít dál a pokračovat v každodenních úkonech? Proč je pro antropology důležité znát životní příběhy lidí, které zkoumají? A zažívají jejich respondenti a respondentky rasismus?
Kromě odpovědí na tyto otázky nabízí epizoda také hledání dalších paralel mezi dvěma terénními výzkumy vzdálenými v čase i prostoru. (…)
Lit.: Trusinová, Magdaléna: Umělá inteligence, nová technologie a nový společenský systém? In web ČRo Plus, 8. červen 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Co se mění s nástupem umělé inteligence a nových technologií? Jak chytrá je umělá inteligence ve skutečnosti? Jak rozumět volání po regulaci velkých technologií? A jaké cíle a inspirace by měla mít Evropa?
Poslechněte si debatu filozofa a odborníka na etiku a politiku umělé inteligence Marka Coeckelbergha z Vídeňské univerzity a Centra pro etiku životního prostředí a technologie v Praze (CETE-P, AV ČR) s odborníkem na strojové učení a umělou inteligenci Tomášem Mikolovem, který působí v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC, ČVUT). (…)
Lit.: Trusinová, Magdaléna: Propaganda včera a dnes. In web ČRo Plus, 15. červen 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:Jak se šířila nacistická propaganda v předválečném Československu a jak vypadá propaganda dnes? Jak se do boje proti nacistické propagandě zapojovali umělci? Jakou roli v odolnosti vůči dezinformacím a konspiračním teoriím hraje pocit nedůvěry a odcizení vůči systému? Proč není komunikace lékem na všechno?
Poslechněte si debatu nejen o výstavách karikatur a hygieny a o projektu Sociologického ústavu AV ČR, Institutu SYRI a webu irozhlas.cz. (…)
Lit.: Trusinová, Magdaléna: Klimakrize filozoficky. In web ČRo Plus, 22. červen 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Podcast Vlákna nabízí další debatu o klimatické krizi, tentokrát z filozofického hlediska. Popisuje koncepty, které lidstvo při řešení klimatické krize brzdí. Pojmenovává směry a naděje, které míří do slepých uliček.
Vysvětluje, co si odnést z výzkumu hodnot, které lidé připisují přírodě. A nabízí cesty pro překonávání environmentální tísně.
Své názory prozradí odbornice na udržitelnost Zuzana Harmáčková z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, SYRI a Stockholm Resilience Centre a filozof Graham Parkes z Vídeňské univerzity.
Epizoda vznikla ve spolupráci s Centrem pro environmentální a technologickou etiku–Praha (CETE-P). (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku