Seriál Radiožurnálu – Jak se točily Vlny? 1/5 (2024)
Připravil Martin Hrnčíř.
Hovoří Jiří Mádl (1), dirigentka Michaela Růžičková (2) a další.
Natočeno 2024. Premiéra 24. – 28. 6. 2024 (ČRo 1 Radiožurnál, 8:50 h.).
Obsah: 1. Redaktoři i očití svědkové. Jak Jiří Mádl připravoval film Vlny? () – 2. „Velice barevná spolupráce.“ Rozhlasový orchestr doprovází Vlny podle not autora soundtracku Úsvitu. – 3. „Svobodu,“ provolával ukrajinský kompars Vln s nevhodným přízvukem. Zamaskovala jej umělá inteligence (3:38) – 4.
Lit.: agf – Hrnčíř, Martin: Jak se točily Vlny? Poslechněte si seriál ze zákulisí natáčení filmu Jiřího Mádla. In web ČRo 1 Radiožurnál, 24. červen 2024 (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.: Film Vlny režiséra Jiřího Mádla o příběhu dvou bratrů na pozadí událostí kolem Československého rozhlasu v letech 1967–1968 bude mít světovou premiéru na filmovém festivalu v Karlových Varech. Titulní píseň „Vlny“ k filmu složila a nazpívala Ewa Farna. Jak se film natáčel a co vzniklo přímo v budově rozhlasu? A jak na události vzpomínají samotní aktéři, redaktoři tehdejší zahraniční redakce? (…)
Lit.: agf – Hrnčíř, Martin: Redaktoři i očití svědkové. Jak Jiří Mádl připravoval film Vlny? In web ČRo 1 Radiožurnál, 24. červen 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: (…) Jiří Mádl snil o natočení filmu z prostředí Československého rozhlasu, kde by byli hlavními hrdiny redaktoři a jejich vzdor proti komunistické cenzuře nebo sovětským vojákům. Jeho film Vlny se dočká světové premiéry 1. července. Co bylo pro režiséra důležité? A jak se tvůrci zaměřili na to, aby byl film srozumitelný pro mladou generaci i cizince?
Lit.: jkh – Hrnčíř, Martin: „Velice barevná spolupráce.“ Rozhlasový orchestr doprovází Vlny podle not autora soundtracku Úsvitu. In web ČRo 1 Radiožurnál, 25. červen 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: (…) Už prvního července se na festivalu v Karlových Varech představí snímek Vlny herce a režiséra Jiřího Mádla o reportérech československého rozhlasu v bouřlivém roce 1968. Atmosféru filmu dodává klasická hudba v moderním podání, nahraná také Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu.
Rozhlasové symfoniky přivítala ve velkém prosvětleném studiu S1 dirigentka Michaela Růžičková s úsměvem. „Autorem hudby je britský skladatel Simon Goff, který sedí tady s námi v režii. Je to moje osobní první spolupráce s ním, ale ta muzika je zatím velice krásná, barevná a kreativní,“ popisuje dirigentka. (…)
Lit.: jkh – Hrnčíř, Martin: „Svobodu,“ provolával ukrajinský kompars Vln s nevhodným přízvukem. Zamaskovala jej umělá inteligence. In web ČRo 1 Radiožurnál, 26. červen 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: I do historických dobových filmů dnes promlouvá současná umělá inteligence. Zvukaři s její pomocí běžně čistí nahrávky, tak jako v případě očekávaného snímku Vlny o srpnové okupaci z roku 1968 režiséra a herce Jiřího Mádla. V postprodukci si zvukaři poradili třeba s nedalekým houkání lokomotiv či ruchem města.
Stojíme mezi dvěma mohutnými sloupy historické budovy Českého rozhlasu. Po rušné hlavní Vinohradské třídě jezdí tramvaje a auta, zhruba před rokem tu bylo ale téměř ticho.
„Vinohradská byla zavřená, takže tady od rohu pod námi až po roh nad námi byla ulice neprůjezdná. Už toto omezení pomohlo ke snížení hluku. A potom máme pomůcky moderního charakteru: pomocí AI dokážeme vyčistit téměř cokoli,“ vzpomíná zvukař Viktor Ekrt na loňské natáčení, kdy na budově visel velký světlemodrý nápis Československý rozhlas.
„My jsme tady natáčeli davovou scénu, kdy přibíhají lidé z města a chtějí vyjádřit podporu Československému rozhlasu. Sbíhají se a tady před zavřeným rozhlasem skandují. Díky situaci v Evropě bylo hodně lidí v komparsu z Ukrajiny, což je sympatické, ale když běželi, křičeli s tím přízvukem: třeba svoboda. Já to neumím napodobit, ale znělo to téměř jako ruština. Byl to velký paradox, takže jsem to musel potom v mixu zamaskovat, protože přízvuk byl zrovna v tomto momentě naprosto nevhodný, i když to bylo vtipné,“ popisuje Ekrt. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku