Seriál Radiožurnálu – Z archivu Karla Kryla 1/5 (2024)
Připravil Tomáš Maleček.
Natočeno 2024. Premiéra 14. – 18. 10. 2024 (ČRo 1 Radiožurnál, 8:50 h.).
Obsah: 1. Likvidace živnosti a podlomené zdraví. Otec Karla Kryla často sahal i fyzickým trestům (3. Od Svobodné Evropy a trojjazyčných koncertů po budování Solidarity. V exilu Kryl bojoval o živobytí (4:16) – 4. Konverzace na dálku. Kryl ve Svobodné Evropě pouštěl tvorbu zakázaných autorů a odpovídal na dopisy posluchačů (4:00) – 5. Vystoupení s Gottem litoval. Po revoluci kritizoval Havla i způsob politické a společenské transformace (4:10).
Lit.: Maleček, Tomáš – agf: Z archivu Karla Kryla. Co skrývá zpěvákova pozůstalost? In web ČRo 1 Radiožurnál, 14. říjen 2024 (anotace + nahrávky k poslechu). – Cit.: Národní archiv převzal pozůstalost Karla Kryla, a v listopadu, symbolicky 30 let od úmrtí zpěváka, představí jeho činnost po emigraci, ukáže jeho malby, kytary a další cenné předměty. Ještě před zahájením výstavy nechá Radiožurnál posluchače do výstavy nahlédnout. Jak zní Bratříčku, zavírej vrátka v němčině, jak působil Karel Kryl ve Svobodné Evropě nebo jak o zpěvákovi mluvili rodiče? (…)
Lit.: jkh – Maleček, Tomáš: Tvrdohlavý Kryl mísil schopnost se uplatnit s neposlušností. Na vojně byl vězněn a začal psát písně. In web ČRo 1 Radiožurnál, 15. říjen 2024 (článek + nahrávka k poslechu) – Cit.: První kytaru dostal Karel Kryl od rodičů na Vánoce roku 1961. Nejprve díky ní jenom balil holky, teprve na vojně začala jeho textům dominovat důležitá společenská témata. Také toto životní období vojína Kryla ukáže nová výstava od listopadu v domě u Zlatého prstenu v Praze. Do jinak zatím nepřístupného archivu Karla Kryla, jehož pozůstalost manželka Marlene darovala Národnímu archivu, nahlížíme také v seriálu Radiožurnálu.
Vojna neměla žádná pozitiva, tvrdil Karel Kryl a své dojmy z ní vměstnal nejen do Písně neznámého vojína, ale i do skladby Lásko. Armádu považoval za prototyp autoritářské instituce, v níž nad rozumem dominuje lidská hloupost a násilí. (…)
Lit.: jkh – Maleček, Tomáš: Od Svobodné Evropy a trojjazyčných koncertů po budování Solidarity. V exilu Kryl bojoval o živobytí. In web ČRo 1 Radiožurnál, 16. říjen 2024 (článek + nahrávka k poslechu) – Cit.: Bez práce, bez znalosti němčiny i posluchačů, jen s jízdenkou na vlak od Čedoku vyrazil Karel Kryl v září roku 1969 z Československa na festival v německém Waldecku. Za hranicemi už ale zůstal natrvalo a domů se už nikdy pořádně nevrátil. I toto životní období Karla Kryla představí od 17. listopadu v Praze výstava Ahoj, občani, na kterou zveme v dalším díle seriálu Z archivu Karla Kryla. (…)
Lit.: zup – Maleček, Tomáš: Konverzace na dálku. Kryl ve Svobodné Evropě pouštěl tvorbu zakázaných autorů a odpovídal na dopisy posluchačů. In web ČRo 1 Radiožurnál, 17. říjen 2024 (článek + nahrávka k poslechu) – Cit.: Západní kapely i zakázanou tvorbu československých písničkářů pouštěl Karel Kryl v rádiu Svobodná Evropa od své emigrace až do roku 1991. Jeho padesátiminutové relace ladili i jeho příznivci v Československu. Přes krycí adresy mu do rádia v Mnichově psaly i mladé fanynky.
Nejprve ve čtvrtek a poté i o víkendu se z rádia Svobodná Evropa ozýval hlas Karla Kryla uvádějící „padesátku“: „Otylé mraky plují ze Západu, emigrujíce, blbci, na Východ,“ glosuje Kryl v jednom ze záznamů. (…)
Lit.: vma – Maleček, Tomáš: Vystoupení s Gottem litoval. Po revoluci kritizoval Havla i způsob politické a společenské transformace. In web ČRo 1 Radiožurnál, 18. říjen 2024 (článek + nahrávka k poslechu) – Cit.: Srdečné přijetí po dvaceti letech doma v Československu i hodně velkých koncertů přinesla Karlu Krylovi svoboda začátku devadesátých let. Zpěvák ale všeobecné euforii nepodlehl. Podle svých dřívějších známých vyjádření mu vadil diletantismus a klientelismus elit i servilita médií, která přehlížela neduhy československé společnosti po roce 1989. Ze stejného důvodu odešel taky z Rádia Svobodná Evropa. I to zazní v posledním díle našeho seriálu „Z archivu Karla Kryla“.
A tím jsme pro dnešek a napříště hotovi. Co vám odtud popřát? Rovná záda, jasný pohled, myslící a kritický mozek, pár dobrých přátel, kteří ten pytel mouky v nouzi dají…
„V těch posledních slovech Karla Kryla, které tedy vědomě zformuloval na rozloučení se svými fanoušky, jsou symbolicky shrnuty jeho kritické výtky k tehdejšímu způsobu politické a společenské transformace,“ vysvětluje poslední slova Karla Kryla v Rádiu Svobodná Evropa z 30. června 1991 historik Jakub Šlouf z Národního archivu. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku