Zdeněk Sternberg – Seriózní podnik (2010)
Zdeněk Sternberg hovoří nejen o „ekonomické sebevraždě“ zvané středověký hrad. Reportážní záběry z každodenního života vysoko nad střechami Českého Šternberka natočili Martin Groman a Tomáš Černý. Spolupracoval Vladimír Votýpka.
Natočeno 2010. Premiéra 6. 7. 2010 (ČRo 2 Praha, 17:0552 min.) v cyklu Jak dnes žijí potomci českých šlechtických rodů.
Repríza 12. 2. 2012 (ČRo 2 Praha, 22:05 h.). Následovalo Noční Mikrofórum. Hostem náměstek generálního ředitele Národního památkového ústavu Petr Svoboda. Celý únor se věnujeme tématu „šlechta“. Tentokrát jsme se ovšem nezaměřili na konkrétní šlechtice, ale památky jako takové. (57 min.)
Repríza 5. 7. 2015 (ČRo 2 Praha, 22:00 h) v cyklu Modrá krev a Léto pokladů a legend; 19. 1. 2021 (ČRo Plus) k úmrtí Z. Sternberga.
Pozn.: Zdeněk Sternberg hovoří nejen o „ekonomické sebevraždě“ zvané středověký hrad. Zdeněk Sternberg žije na hradě a zdá se, že spokojeně. Vždyť je to přeci jen rozdíl oproti lágrovému baráku. Pracoval kdysi jako kulisák, později v Rakousku jako obchodník. Vlastnit středověký hrad se sice může zdát romantické, jinak se to ale jistě jeví při podepisování faktur. Zdeněk Sternberg bude s noblesou vyprávět o svém životě a úsilí udržet rodinnou tradici. Reportážní záběry z každodenního života vysoko nad střechami Českého Šternberka.
Lit.: Řezníčková, Zuzana: Solidní podnik českého šlechtice. In Týdeník Rozhlas 31/2015 (recenze).
Lit.: Černý, Tomáš – Groman, Martin: Modrá krev: Zdeněk Sternberg. In web ČRo 2 Praha, červenec 2015 (článek). – Cit.: Dokumentární cyklus o současných pokračovatelích českých šlechtických rodů. Se Zdeňkem Sternbergem o hradu, který nikdy ve své historii nepatřil jinému rodu než tomu, který mu dal jméno. A kde otec současného majitele za komunistů dokonce dělal kastelána.
„Ještě mi tak někdy někdo bude něco říkat o tom, že na hradě je zima, vlezlo a neútulno,“ říkal jsem si cestou od hradu Zdeňka Sternberga nad řekou Sázavou. Právě jsme s Tomášem Černým prožili den na hradě, kde se bydlí, kde se vaří, kde to voní, kde to žije a kde rok co rok za dveřmi salonu pana majitele projde na sto tisíc návštěvníků.
Stará se o ně kastelánka Zuzana Míková. Vylíčila nám, jak probíhá běžný den v takové hraběcí službě a že je to vlastně firma jako leckterá jiná. Ráno pošta, káva a porada o tom, co se má dělat, co se na hradě chystá a co je třeba zařídit.
Můj dům, můj hrad
Se Zdeňkem Sternbergem jsme prostě museli mluvit o hradu. Hradu, který nikdy ve své historii nepatřil jinému rodu než tomu, který mu dal jméno, a kde jeho otec za komunistů dokonce dělal kastelána. Po roce 1989 se jeho syn Zdeněk vrátil z exilu v Rakousku a převzal rodinný majetek navrácený v restituci.
Když v roce 2009 Tomáš Černý a Martin Groman natočili dokument s bratry Františkem a Antonínem Kinskými, netušili, kam až to dospěje. V dalším roce přibyl Zdeněk Sternberk, po něm Antonín Bořek Dohalský a nakonec Tomáš Czernin. Z jednoho pořadu vznikl cyklus Modrá krev.
A tak jsme se přitočili třeba k tomu, když si památkáři odvážejí do opravy závěsy, které vyšívala prababička Zdeňka Sternberga. Nebo jsme si vyprávěli o sbírce rodinných miniatur, které rodina za neskutečných okolností zachránila z už znárodněného zámku. V Rakousku je dala opravit, aby se pak zase vrátily na své místo na hradě.
Ušlechtilý šlechtic
Mně osobně se o Zdeňku Sternbergovi asi nejvíc líbí historka, kterou ho výstižně popisuje průvodce našimi pořady Vladimír Votýpka. Když se poprvé potkali v Praze v roce 1990, to ještě žil Zdeněk Sternberg ve Vídni, ale přijel sem na návštěvu. Šli městem a míjeli holičství na Národní třídě.
Zdeněk Sternberg se zamyslel a říká: „Měl bych se dát ostříhat, ale počkám s tím do Vídně.“ A když Vladimír Votýpka namítl, že tady by to měl hned a jistě levnější, odpověděl, že to mu nepřijde fér. Ve Vídni prý bere plat, tak by bylo správné ho také tam utratit.
Solidní podnik
A stejně se dnes chová také ke svému hradu. Jak sám říká, není to podnikání, ale spíše hospodaření. „Tady nejde o zisk, ale všechno, co hrad vydělá, jde zase do něj.“ Prostě solidní podnik.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku