Reparát – Mimořádně nadané dívky a chlapci (2024)
Jak umí české školy podporovat mimořádně nadané dívky a chlapce? Jaké jsou specifické potřeby dětí, které jsou intelektově nadprůměrné oproti vrstevníkům? Moderace Daniela Vrbová. Editace Markéta Vozková. Sound design Jaroslav Pokorný.
Hovoří Petr Jíša, ředitel základní školy Vorlina, Tereza Martínková, ředitelka Základní školy, nám. Curieových, Lenka Ekrtová, ředitelka nadace RSJ.
Natočeno 2024. Premiéra 30. 12. 2024 (ČRo Plus, 11:10 h.; 26 min.).
Lit.: ano – Vrbová, Daniela: Nadání neznamená, že dítě zvládne cokoliv. Žáci i jejich třídy potřebují emoční a sociální podporu. In web ČRo Plus, 30. prosinec 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Může být nadání problém? Nadané děti často září ve třídě, ale zároveň se potýkají s výzvami, které mohou brzdit jejich potenciál. Práce s nadanými dětmi ve školách vyžaduje individuální přístup ve formě emoční i sociální podpory. „Děti rády pracují v blocích a na projektech, vše modelujeme na míru,“ přibližuje Tereza Martínková, ředitelka Základní školy nám. Curieových. V každém ročníku její školy vznikají speciální skupiny, kde nadaní žáci pracují s vyčleněným pedagogem. (…)
Ředitel základní školy Vorlina Vlašim, Petr Jíša, pro Český rozhlas Plus vysvětluje, že je otcem nadaného dítěte a i díky tomu se rozhodli zaměřit na to, co vlastně nadání znamená, protože definice nadání není jednoznačná:
„Dětí, které jsou diagnostikovány pedagogicko-psychologickými poradnami nebo speciálně pedagogickými centry jako opravdu nadané, jsou v ročnících jednotky. Zároveň vidíme, že je tady spousta dětí, které v něčem vynikají, ale v něčem jiném zase ne.“
Dodává, že ve škole spíše než nad systémovou podporou pro nadané žáky přemýšlí, jak rozvíjet to, v čem děti vynikají. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku