Elegie avantgardy (2000)

Připravil Jiří Kamen. Portrét malíře a tvůrce etikety čokoládové tyčinky Kofila Zdenka Rykra (26. 10. 1900 – 15. 1. 1940). Hovoří historik umění Vojtěch Lahoda, editore Kristián Suda. Doplněno básněmi (autorka Milada Součková). Použitá hudba Bohuslav Martinů, Erwin Schulhoff a Louis Delgado.

Úryvky z básnické skladby „Mluvící pásmo“ Milady Součkové recituje Vladimíra Bezdíčková, ukázky čtou Jiří Hanák a Rudolf Pellar.

Premiéra 2. 12. 2000 (65 min). Repríza 2. 7. 2016 v rámci komponovaného celku Vizionář a outsider; 24. 3. 2019 (ČRo 3 Vltava, 16:00 h) v cyklu Repete.

Pozn.: Zdenek Rykr, malíř, grafik, designér, scénograf a novinář, byl jednou z nejzajímavějších a současně  nejrozporuplnějších osobností českého meziválečného umění. Obvykle se o něm píše, že pociťoval jistou nedostatečnost modernistických východisek, která většinou sám vyzkoušel. Takové neuspokojení podmiňovalo jeho aktivitu k novým experimentů na jedné straně, a touhu navracet se k tradici realismu a otázkám sdělnosti své tvorby na straně druhé.

Zdenek Rykr se narodil v Chotěboři. Navštěvoval gymnázium v Kolíně. Absolvoval obor dějiny umění a archeologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1919 se věnoval malbě. V roce 1930 se oženil se spisovatelkou Miladou Součkovou. Ilustroval její básnické sbírky. V roce 1940 dobrovolně ukončil svůj život pod koly rychlíku Praha-Paříž.

Teprve zhruba v posledních pětadvaceti letech si naše odborná veřejnost začíná uvědomovat význam Rykrova díla. Důležitý zlom v chápání jeho díla znamenala výstava malířovy tvorby v roce 2000, která se konala v Domě U Kamenného zvonu v Praze. S autorem katalogu výstavy, historikem umění Vojtěchem Lahodou, který v něm dílo Zdenka Rykra zařadil do kontextu českého i evropského, natáčel na zmíněné výstavě Jiří Kamen. Nahrávky z výstavy konané v Domě U Kamenného zvonu byly základním materiálem dokumentu. Uslyšíte v něm vedle už zmíněného profesora Vojtěcha Lahody také Kristiána Sudu, který v nakladatelství Prostor edituje sebrané spisy Milady Součkové.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)