Akademie z Brna – Island hudební (2013)

Ředitele Konzervatoře Brno Pavel Maňásek hovoří o svém působení v hudebním školství na Islandu a o islandských skladatelích. Připravil Jan Hlaváč.

Natočeno 2013. Premiéra 3. 4. 2013 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.; 105 min).

Lit.: Hlaváč, Jan: Island hudební. In web ČRo, březen 2013 (článek). – Cit.: Život a kultura Islandu je pro většinu z nás neznámou kapitolou. Kdo Island navštívil, byl uhranut přírodou. Drsnost kraje se odráží zejména v hudbě. To je naprosto fascinující záležitost, protože Island hudební září v naprosto originální podobě, těžko srovnatelné s čímkoliv jiným.

Díky současnému řediteli Konzervatoře Brno Pavlu Maňáskovi, který na Islandu několik let pedagogicky a umělecky působil, poodhalíme tuto zemi ze strany civilní. V rozhovoru nás provede životem na Islandu zejména z pocitového prožitku českého člověka současnosti s hledáním společných podobností nás a národa Islandu. Už přibližně velikost území a dějinné události naznačují, že máme mnohé společné.

Stručně nás s dějinami ostrova seznámí předseda brněnské pobočky Islandské společnosti Praha Richard Mayer, shodou okolností také hudební skladatel.

V hudbě Islandu najdeme také neobvyklé hudební nástroje. Například basklarinet u nás už před více jak 30 lety proslavil a na koncertní pódia přivedl vynikající hráč Josef Horák. Kupodivu na Islandu je pro tento nástroj dodnes komponována řada zdařilých skladeb. Akademie nabídne ukázku jedné z nich – z dílny Hródmara Ingi Sigurbjörnssona, současného islandského skladatele narozeného v roce 1958. Mimo jiné je držitelem Islandské hudební ceny pro rok 2004.

K nejvýznamnějším národním skladatelům Islandu patří bezesporu Jón Leifs. Narodil se 1. května 1899 a zemřel 30. července 1968. Patří k těm osobnostem, které získaly hudební vzdělání výhradně v zahraničí. Studoval na konzervatoři v Lipsku dirigování a kompozici. Poprvé zněla jeho hudba na Islandu ve 30. letech 20. století. Zajímavé je, že za jeho dirigentského působení s Hamburskou filharmonií ve 20. letech 20. století navštívil mimo jiné i tehdejší Československo. Z díla tohoto skladatele zazní dvě doslova strhující orchestrální kompozice v interpretaci Islandského symfonického orchestru.

Velice zdařilá a originální je také písňová tvorba velmi ceněné islandské hudební skladatelky Jórunn Vidar narozené v roce 1918. Také v současnosti působí v islandské hudební kultuře celá řada žen skladatelek.

V pestré hudební ochutnávce nebude pochopitelně chybět vokální sborová tvorba, která je po staletí hlavním hudebním pilířem Islandu.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)