Plzeň po měnové reformě: svědectví o povstání (2013)

Připravil Pavel Hlavatý.

Hovoří pamětníci plzeňských událostí.

Natočeno 2013. Premiéra 2. 6. 2013 (ČRo Plus, 16:10 h.; 50 min.) v cyklu Archiv Plus. Repríza 7. 6. 2023 (ČRo Plus, 21:05 h.) v cyklu Dokument Plus.

Pozn.: Pořad otevřeně popisuje úlohu herce Josefa Větrovce na likvidaci plzeňské sochy Tomáše Garrigue Masaryka. Větrovec dal tehdy Masarykově soše na krk oprátku, aby mohla být stržena.

Lit.: Hlavatý, Pavel: Plzeň po měnové reformě: svědectví o povstání. In web ČRo Plus, květen 2013 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: 30. května 1953 dopoledne přednesl na uzavřeném zasedání ústředního výboru KSČ prezident Antonín Zápotocký návrh na provedení měnové reformy. Návrh projednala i tehdejší československá vláda a pak začalo – v odpoledních hodinách – vládní návrh na vyhlášení reformy projednávat Národní shromáždění. Byla sobota odpoledne a všechny obchody už byly zavřené. Občané přitom byli do poslední chvíle ujišťováni, že naše měna je pevná…

Peníze měněné v žebráckém kurzu, konfiskace vázaných vkladů, životních pojistek, likvidace cenných papírů… Občané byli – se samozřejmou výjimkou komunistické věrchušky a bezpečnostních složek – ožebračeni o desítky miliard korun. Špatné hospodaření komunistů po roce 1945 a hlavně osm se prostě muselo nějak projevit a někdo – tedy občané – ho musel zaplatit.

V několika posledních týdnech před reformou se o jejím uskutečnění šířily různé fámy, ale i poměrně přesné informace, a to přesto, že se nové peníze tiskly kvůli utajení v Sovětském svazu. Chování prodejní sítě v posledních dnech před vyhlášením měnové reformy – šlo například o různé inventury a omezení či blokování prodeje určitého druhu zboží – pak napovídalo, že se něco skutečně chystá. Akce bezpečnostních složek spojená s vyhlášením reformy nesla název KULOMET, rozsah reakce rozhořčených občanů však vedoucí komunisty přece jen poněkud zaskočil.

V tehdejším Československu došlo k řadě stávek, demonstrací i k jiným projevům občanské nespokojenosti. Největších rozměrů však občanský odpor dosáhl v Plzni, kde v pondělí 1. června došlo ke skutečnému povstání, prvnímu v komunistické východní Evropě. Na jeho významu nic nemění ani fakt, že bylo – také díky své nekoordinovanosti a izolovanosti od zbytku země – záhy potlačeno. Demonstranti alespoň na čas dobyli městskou radnici, soud a na nějakou dobu ovládli vysílání městského pouličního rozhlasu.

V pořadu uslyšíte ukázky z cynického projevu Marie Zápotocké k Mezinárodnímu dni dětí 1953 (tj. 1. června), zastřené narážky na možnost stávek v projevu Antonína Zápotockého čtrnáct dní před reformou, „zdůvodnění“ měnové reformy z úst tehdejšího předsedy vlády Viliama Širokého před mohutně aplaudujícím parlamentem a nadšené senilní kreace o úspěšnosti reformy z úst Zdeňka Nejedlého.

Kromě toho však z archivu Českého rozhlasu i z projektu Paměť národa z cyklu Příběhy dvacátého století uslyšíte i vzpomínky řady přímých účastníků povstání, a to o jeho průběhu i o následujících represích: propouštění ze zaměstnání, měsíčních i mnohaletých trestech odnětí svobody i vystěhování mnoha rodin z města.

I nejzákladnější údaje o povstání byly pak až do konce komunistického režimu systematicky potlačovány a vzpomínky žily hlavně v kolektivní paměti tohoto pozoruhodného města.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)