Kantorem na Vojvodině (2013)
Petr Slinták. Učitel Jan „Honza“ Jícha a jeho roční působení mezi potomky českých přistěhovalců v srbské Vojvodině. Dokument nabízí řadu postřehů z jeho pedagogického působení i všedního života mezi krajany. Zvukový mistr Libor Ščerba a Dominik Budil. Dramaturgie Eva Nachmilnerová.
Kroniku četla Apolena Veldová.
V následující diskuzi o dokumentu hovoří Libor Ščerba, Petr Slinták a Eva Nachmilnerová.
Natočeno 2013. Premiéra 2. 10. 2013 (ČRo 3 Vltava, 21:45 h.; 60 min) v cyklu Radiodokument. Repríza 8. 4. 2015 (ČRo 3 Vltava, 21:45 h.).
Lit.: Slinták, Petr: Kantorem na Vojvodině. In web ĆRo 3 Vltava, 3. 4. 2015 (článek + nahrávka k poslechu).- Cit.: Dokument Kantorem na Vojvodině zachycuje život potomků českých přistěhovalců, usazených v okolí městečka Bela Crkva na severovýchodě Srbska, a to především pohledem českého učitele Jana Jíchy, který se do oblasti vydal na zkušenou.
Do všedního života v tomto kraji se můžeme přenést prostřednictvím zvukových záznamů: hlasy zemědělských zvířat se mísí s nácvikem divadelního představení, návštěva kostela ústí do vzrušené debaty sousedů před kostelem, vyprávění starousedlíků vystřídá popová píseň, znějící na populárním „jája festu“ – vajíčkové slavnosti. Jan Jícha vypráví o svém ročním pedagogickém působení a ukazuje, jak se lišily představy i realita života v prostředí úrodné, ale ekonomicky stagnující pohraniční oblasti srbské Vojvodiny.
Vojvodina, která je nyní součástí Srbské republiky, je autonomním regionem, který dříve přináležel k Uhersku. Uzemí sice žírné, ovšem zároveň v minulosti decimované. Potýkání se s tureckými vpády tento region často vyčerpávalo. Došlo to tak daleko, že rozsáhlé oblasti kraje se vylidnily a císařská moc musela řešit zajištění jihovýchodních hranic habsburské monarchie.
Tak se do Banátu a Vojvodiny během 19. století dostaly tisíce přesídlenců z jiných částí podunajské říše. Přicházeli sem nejen zástupci německého etnika, ale také Maďaři, Slováci i Češi. O jejich plavbě po Dunaji a příchodu do hlubokých karpatských lesů se mezi našimi krajany dodnes vypráví. Jsou to příběhy nadějí, zklamání i boje s těžkou realitou; příběhy podávající zprávu o císařských zárukách, polopravdách i úřednické lhostejnosti. Ti, kteří do Karpat přišli za lepším, si museli životní prostor doslova vydobýt.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku