Deníky Maidanu (2014)

Rozhlasové scénické čtení z textů deseti ukrajinských dramatiků, kteří od 21.11. 2013 sbírali výpovědi organizátorů a „obyčejných“ účastníků demonstrací na kyjevském Maidanu.

Účinkují Tom Syki Tomáš Sýkora, Petr Bláha, Jiří Honzírek, Josef Zachar, Lucie Schneiderová a další.

Natočeno 2014. Premiéra 9. 5. 2014 (Rádio R, 20:00 h.).

Pozn.: „Dnes (9. 5.) od 20:00 slyšte na Radio R hru Deníky Maidanu, kterou uvedlo Divadlo Feste v rámci svého Ukrajinského večera v Kabinetu dne 12.4. a zahájilo tak festival scénických čtení SPECIFIC 2014 (festival současné ukrajinské dramatiky). Text vznikl na základě spolupráce deseti ukrajinských dramatiků, kteří od 21.11. 2013 sbírali výpovědi organizátorů a „obyčejných“ účastníků demonstrací na kyjevském Maidanu.“

Lit.: -raš-: Čtení Deníků Majdanu otevřelo festival scénických čtení. In web ČT, 13. 4. 2014 (článek).- Cit.: Brno – Tvorbě ukrajinských autorů se letos věnuje festival scénických čtení Specific. Festival v sobotu otevřelo čtení Deníků Majdanu. Text z pera deseti ukrajinských dramatiků vznikl z výpovědí organizátorů a účastníků kyjevských demonstrací na náměstí Majdan.

„Já jsem jako dítě chodil s našima na Majdan, když byla Oranžová revoluce. Taky tam všude stály stany. A já jsem tehdy chtěl, že až vyrostu, že budu taky takhle žít. Na Majdanu, ve stanu… No, tak sny se přece jen plněj.“ I takové příběhy zachycují Deníky Majdanu. Podklady pro ně sbíralo deset ukrajinských dramatiků přímo na stejnojmenném kyjevském náměstí od 21. listopadu loňského roku.

Unikátní soubor představil festival scénických čtení Specific v Brně. Na scénické čtení textů dorazilo několik desítek lidí, mezi nimi i ukrajinský dramatik a aktivista Pavlo Arie a organizátorka akcí EuroMaidan Brno Marija Nobilisová. Ti s účastníky čtení diskutovali o situaci na Ukrajině i životě Ukrajinců mimo jejich rodnou zemi.

Demonstrace začaly spontánně v noci 21. listopadu 2013, den poté, co ukrajinská vláda pozastavila přípravy pro podpis asociační dohody s Evropskou unií. Události vedly až k pádu prezidenta Viktora Janukovyče v únoru 2014 a vzniku nové vlády Arsenije Jaceňuka. Několik dní poté vypukla krymská krize. (zdroj: Wikipedie)

Festival Specific se letos věnuje právě ukrajinské dramatické tvorbě. Během festivalu, který proběhne ve dnech 20. až 23. května, zazní hned pět textů od sedmi předních ukrajinských autorů – například od už zmíněného Pavla Aria, Taťjany Kycenkové nebo Nataljy Vorožbytové. Společným jmenovatelem děl, která budou představena v české premiéře, je motto „místo, kde se mění dějiny“.

Lit.: anonym (Kauppinen, Otto?): Ukrajinský večer představí text Deníky Maidanu a zahájí 4. ročník festivalu scénických čtení. In web Divadlo Feste, b. d. (tisková zpráva). – Cit.: Přijďte společně s námi a s našimi ukrajinskými spoluobčany zahájit čtvrtý ročník festivalu scénických čtení SPECIFIC, tentokrát věnovaný ukrajinské dramatice.

Ukrajinský večer se koná v sobotu 12. dubna od 19 hod. v Kabinetu múz a hlavní součástí programu bude česká premiéra scénického čtení dramatického textu Deníky Maidanu.

Text vznikl na základě spolupráce deseti ukrajinských dramatiků, kteří od 21. listopadu 2013 sbírali výpovědi organizátorů a „obyčejných“ účastníků demonstrací na kyjevském Maidanu.

„Já jsem jako dítě chodil s našima na Maidan, kdyţ byla Oranţová revoluce. Taky tam všude stály stany. A já jsem tehdy chtěl, že až vyrostu, že budu taky takhle žít. Na Maidanu, ve stanu… No, tak sny se přece jen plněj.“

Po čtení bude následovat veřejná diskuse na téma „Jak se žije Ukrajincům a Ukrajinkám mimo Ukrajinu?“

Hosty naší diskuse budou Volodymyr Hrobarenko,  ukrajinský konzul v ČR; Petr Kalina, ukrajinista, FF MU; Marija Nobilisová, organizátorka EuroMaidan Brno; Pavlo Arie, ukrajinský dramatik a aktivista.

Letošní ročník festivalu, který proběhne ve dnech 20. – 23. května 2014, se zaměřuje na ukrajinskou dramatiku. Během festivalu bude postupně přečteno 5 textů od 7 uznávaných ukrajinských autorů, všechny v české premiéře. Společným tematickým jmenovatelem je „místo, kde se mění dějiny“ (konkrétně půjde např. o ukrajinský parlament, uzavřenou zónu kolem černobylské jaderné elektrárny, letiště Damoděvovo v Rusku či o abstraktní prostor hluchoty). Vybranými autory jsou Pavlo Arie, Den Humennyj, Jana Humennaja, Taťjana Kycenko, Žeňa Markovskyj, Natalja Vorožbyt a Andrij Maj.

První ročník festivalu s názvem Yougo se věnoval textům autorů z bývalých jugoslávských zemí, druhý ročník By.By běloruské dramatice. Počínaje loňským ročníkem (věnovaným textům frankofonní Afriky) dostal festival zastřešující název SPECIFIC.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)