Z życia permanentnego samobójcy (Ze života permanentního sebevraha, 2010?)

Emile Cioran. Rozhlasová adaptace a režie Darek Błaszczyk. Překlad Ireneusz Kania. Technická spolupráce Tomasz Perkowski. Hudba a zvuk Andrzej Izdebski.

Účinkují  Łukasz Garlicki, Ignacy Gogolewski, Marzena Trybała a další.

Natočeno 2010 (?). Premiéra 2010 (?) (Polskie Radio 1).

Vysíláno 1. 10. 2010 na Malé scéně TPB (Teatr Polski Bydgos) v 18:40 h. v rámci programu Dzień słuchowisk radiowych.

Lit.: anonym: Z życia permanentnego samobójcy. In web Teatr Polski Bydgos, září 2010 (článek). – Cit.:  Słuchowisko na podstawie tekstów rumuńsko-francuskiego filozofa – Emila Ciorana, to eksperymentalny collage dźwiękowo-muzyczno-aktorski, w którym nie ma klasycznej fabuły. Owszem, pojawiają się tu jakieś tropy fabularne, oddające dialog wewnętrzny młodego i starego filozofa, ale równocześnie i przede wszystkim jest to kompozycja odwołująca się do poszukiwań muzyki konkretnej z kręgu Pierre’a Henry, Eugeniusza Rudnika, czy eksperymentów Heinera Goebbelsa.

Całość jest gmatwaniną cytatów z tekstów Ciorana – filozoficznymi puzzlami składającymi się na fabułę, złożoną z aforyzmów, monologów, a czasem dialogów tego skrajnego egzystencjalisty, nihilisty i obrazoburcy, który czasem jest mędrcem, czasem zdaje się być pijany, czy wręcz szalony, często rozmawia sam ze sobą młodym, czasem jest po prostu blagierem, który sam zapędził się na manowce swoich własnych paradoksów.

Na formę muzyczną składają się różnorakie dźwięki naturalne traktowane muzycznie i przetwarzane dźwięki banalne [jak gwizd czajnika, bzyczenie muchy], pejzaże dźwiękowe, fragmenty muzyki korzennej [rumuńska muzyka pasterska, obrzędy cerkiewne] czy przemówień totalitarnych przywódców [Hitler, Stalin, Mussolini, gen. Antonescu, fragmenty dokumentów z epoki], szum medialny [dźwięki telewizyjne, przetworzone odgłosy filmów erotycznych], a także fragment wypowiedzi samego Ciorana.

W założeniu reżysera właśnie taka wieloznaczna, collage’owa kompozycja najbardziej przybliża atmosferę i klimat paradoksalnych, często szokujących przemyśleń autora na temat szeroko pojętej kultury Zachodu.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)