Pohádková ordinace doktora Bálka (2013)

Vladislav Kracík. Pohádka. Texty písní Vladislav Kracík. Hudba Mario Buzzi. Dramaturgie Hana Hložková. Režie Hana Mikolášková.

Osoby a obsazení: Dr. Bálek (Michal Bumbálek), dr. Omedár (Marián Chalány), dr. Užba (Roman Blumaier), zdravotní sestra (Sylva Siničáková), paní Sedmihlaváčková (Simona Peková), Otesánek (Roman Blumaier), královský posel a trubač (Zdeněk Junák), král Bohouš XII. (Miloš Maršálek), princezna Natálka (Kateřina Liďáková), kouzelník Semtamtrik (Marek Příkazký).

Nastudoval ČRo Brno v roce 2013. Premiéra 12. 10. 2014 (ČRo 2 Praha, 13:00 h.; 43 min.). Repríza 31. 12. 2023 (ČRo 2 Praha, 13:00 h.).

Lit.: Hložková, Hana: Vladislav Kracík: Pohádková ordinace doktora Bálka. In web ČRo 2 Praha, říjen 2014 (anotace). – Cit.:  Když onemocní kouzelník, pomůže jen odborník.

Doktor Bálek jako obvykle ordinuje, když ho znenadání navštíví posel s naléhavou žádostí od krále Bohouše XII. Dvorní kouzelník Semtamtrik záhadně onemocněl a v zájmu země je nezbytné, aby ho dr. Bálek okamžitě vykurýroval. Lékař se nejprve omluví všem pohádkovým bytostem, které musí zanechat v přeplněné čekárně, a pak se okamžitě vydává na cestu do paláce. Kouzelníkova choroba se mu zdá podivná, a jelikož si neví rady s léčbou, musí ke složitému případu přizvat další odborníky. Společně s bývalými kolegy ze studií, dr. Omedárem z Arábie a dr. Užbou z Ruska, záhy zjistí, že původ nemoci má leccos společného s neočekávanými námluvami princezny Natálky. Jak Semtamtrika uzdravit a přispět k rozkvětu království? Moudří lékaři to nejprve zkouší pomocí všelijakých medicínských metod. Překvapivé řešení nakonec naleznou mimo svůj obor.

Není to náhoda, že Pohádková ordinace doktora Bálka připomíná Čapkovu Velkou pohádku doktorskou. Vladislav Kracík tvorbu Karla Čapka ctí, a proto se rozhodl svůj rozhlasový text napsat v duchu dnes už pohádkového klasika. Podobnost příběhu, ve kterém se tři doktoři snaží určit správnou diagnózu, aby mohli léčit nemocného kouzelníka, není jediným odkazem na významného autora. Mnohem důležitější spojnicí mezi oběma texty je humor, vycházející z přirozeného propojení současného a pohádkového světa, a z rozmanitosti českého jazyka. Kracíkovy postavy mají širokou slovní zásobu, vtipně se vyjadřují jak ve slovních obratech, tak v asociacích. Humor je pochopitelně obsažen i v písních, jejichž úkolem je plynule posunovat děj hry.

Přestože je Vladislav Kracík (1981) absolventem oboru Teorie a dějiny dramatických umění na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, dlouhodobě tíhne k praktickému divadlu. Kromě toho, že je od roku 2007 uměleckým šéfem olomouckého Divadla Tramtarie, kde také hojně režíruje, jako autor je víc než plodný. Část jeho tvorby zaujímají dramatizace pro zmíněné divadlo (Klapzubova jedenáctka aneb Sigma mezi mrakodrapy, Válka s mloky, … a za Tracym tygr aj.), ale podstatou jeho psaní jsou autorské texty pro dospělého (I na Batmana občas padne smutek, Historky z podsvětí 1 – 3 aj.) i dětského diváka (O princezně Esemesce první, Pohádky z mléčné dráhy, Pirátská pohádka aneb Anička a Eliška jsou piráti aj.).

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)