Kolečko po závodní dráze (2014)

Christian Giudicelli.  Překlad Jan Cimický. Rozhlasová úprava Václava Ledvinková. Hudba Kryštof Marek. Na flétny hraje Martin Čech. Mistr zvuku Radek Veselý. Zvukový design Petr Šplíchal. Produkce Jana Knappová. Režie Dimitrij Dudík.

Osoby a obsazení:  Vypravěč + Chris starší  (Jan Hartl), Chris středního věku (Martin Myšička), Chris – teenager (Jan Cina), Chris 10 let (Matěj Převrátil), Chris 5 let (Mikuláš Převrátil), Vero mladší (Jana Stryková), Vero středního věku (Taťjana Medvecká), Pat – teenager (Adam Ernest), Pat – dítě 10 (Vít Říha), Pat středního věku (Václav Vydra III.), matka (Petra Špalková), otec (Ivan Řezáč), Anais (Anna Suchánková), Hugo (Marek Holý), Hugo – dítě (Jindřich Skokan), jiné dítě (Vojta Podrazil), muž v autě (Zdeněk Maryška), dítě 10 let (Sebastian Vopěnka), Julie (Jitka Jirsová), Milena (Dana Pešková), sestřička v nemocnici (Elizaveta Shvachko), muž na cestě + v záchrance (Tomáš Novotný), ředitel (Antonín Hardt), Fanny (Eliška Boušková).

Natočeno 2014. Premiéra 8. 2. 2015 (ČRo 2 Praha, 20:00 h.; 60 min.). Repríza 10. 11. 2015 (ČRo 3 Vltava, 21:30 h.); 24. 5. 2020 (ČRo 2 Praha, 20:00 h.) v cyklu Hra na neděli.

Pozn.: Hra současného francouzského autora se poprvé inscenovala od 7. do 28.  července 2012 v divadle  Les Corps saints, v rámci  divadelního festivalu  v Avignonu a byla pak převzata v Paříži do divadla Les Décharges od 30. října 2012. V hlavní roli  Stephane Hillel. Režie Jacques Nelson.  Dekorace a kostýmy Blaire Belloc.

Lit.: anonym: Christian Giudicelli: Kolečko po závodní dráze. In web ČRo 3 Vltava, únor 2015 (článek). – Cit.: Jako na závodní dráze? Hra o životě, který nenaplnil očekávání. Život má takový smysl, jaký mu dáme. Učitel Chris na životní dráhu vyběhl jako nadějný favorit. Skončil ale mezi posledními.

Hra francouzského autora nemá se sportovním prostředím nic společného. I když se to podle titulku může zdát.  Život Chrise sledujeme prostřednictvím jeho vlastního vyprávění od narození až do smrti. Chlapec ze středostavovské pařížské rodiny je od malička utvrzován rodiči, že je výjimečným talentem, kterého čeká v životě závratná kariéra a vysoké společenské uznání. 

S běžným životem je maminčin mazánek a školní premiant Chris konfrontován jenom díky přátelství s proletářským chlapcem Patem, které přes otcovy zákazy přetrvá celý život. 

Velké Chrisovy životní plány všechny postupně ztroskotají. Místo vytoužené dráhy slavného spisovatele nakonec skončí jako řadový učitel s tuctovým osudem příslušníka střední třídy. 

Christian Giudicelli je ve své vlasti uznávaný prozaik a dramatik. U nás zatím známý jako autor hry Premiéra mládí, kterou napsal pro legendární herečku Annie Girardotovou. Stejně jako v této hře i v „Kolečku“ se ukazuje Giudicelli jako zkušený interpret nenaplněných tužeb, které má téměř každý z nás. Antihrdina Chris opouští na konci příběhu život, aniž by naplnil své sny Jeho zbytečný život, však může posluchači připomenout, že – řečeno se Senecou – život má takový smysl, jaký mu dáme.

Účinkují: Jan Hartl, Martin Myšička, Jana Stryková, Taťjana Medvecká, Jan Cina, Petra Špalková, Ivan Řezáč, Václav Vydra, Marek Holý, Matěj Převrátil, Mikuláš Převrátil, Tomáš Novotný, Anna Theimerová, Zdeněk Maryška, Adam Ernest, Jitka Jirsová, Antonín Hardt, Elizaveta Shvachko, Dana Pešková, Eliška Boušková, Jindřich Skokan, Sebastian Vopěnka, Vojtěch Jiří Podrazil, Vít Říha, Dana Reichová, Vanda Chaloupková, Alena Bazalová, Jiří Knot, Bedřich Švácha, Tomáš Pergl a Petr Šplíchal.

Lit.: Cimický, Jan:  Život jako kolečko po závodní dráze. In Týdeník Rozhlas 6/2015 (článek). – Cit: Když skončila premiéra hry Premiéra mládí od Christiana Giudicelliho v pařížském divadle La Bruyere, strhlo se zemětřesení: obecenstvo vestoje aplaudovalo dvěma protagonistkám. Annie Girardotové, která s vervou celou hodinu a půl udržela diváky v napětí a zvědavosti, jak se bude odvíjet život dvou osamělých žen, a jemné a decentní Odette Joyeux, manželce Pierra Brasseura a mamince Clauda Brasseura, zdánlivě nesmělé a upjaté, jež však v průběhu představení dokázala převzít autoritativní otěže.

Ovace trvaly snad pět minut. Vedle mne seděl syn Odette Joyeux, slavný herec, který sdílel moje nadšení. „Já snad všeho nechám, budu jen jezdit s nimi po Francii, aby tohle představení mohli vidět všichni!“ Běželi jsme pak oba do šatny a pod živým dojmem toho strhujícího zážitku jsem na Annie Girardotovou vychrlil svoje neskromné přání: „Chci tu hru přeložit!“ Spontánně mě chytila za ruku a odvlekla z šatny: „On tady autor někde je! Najdeme ho!“ Našli jsme ho u baru. A tak jsem se před téměř třiceti lety poznal s Christianem Giudicellim. Hned na druhý den mi přinesl svůj text a já ho přeložil. Dočkal se u nás několika provedení. Nejdříve Ljuba Benešová a Drahomíra Fialková, pak Daniela Bakerová s Ninou Divíškovou hrály toto představení v divadle v Řeznické deset roků. Na derniéru přijel autor osobně a krátce poté mi poslal svoje dvě nové hry, Polibky z Lavandou a Kolečko po závodní dráze. Obě jsem přeložil, protože Giudicelliho tvorba mi je blízká a jeho texty se překládají s chutí a radostí.

Právě tu poslední – Kolečko po závodní dráze – v neděli 8. února ve 20.00 uvádí Dvojka Českého rozhlasu v nastudování Dimitrije Dudíka (rozhlasovou úpravu měla na starosti nedávno zesnulá Václava Ledvinková). Se zvláštním rozechvěním a nedočkavostí překladatele jsem naslouchal předpremiérovému provedení, zaposlouchal se do magických hlasů Jana Hartla a Táni Medvecké a rošťáckého Václava Vydry. Kolečko po závodní dráze je ve zkratce celý lidský život, od narození až do posledního vydechnutí, ano, uzavřené kolečko… Giudicelli je okouzlujícím mistrem v psychologickém prokreslení postav na malém divadelním prostoru. Rozhlasové provedení mu dává ještě zvláštní magii. Dopřává totiž posluchači, aby se rozvinula jeho fantazie. Giudicelli umí postihnout detailně a bez zbytečných řečí to nejpodstatnější, a proto jsou jeho hry divácky oblíbené. Rozhlasové nastudování v Praze je tak důstojným holdem tomuto francouzskému spisovateli a dramatikovi a nepochybně přinese vnímavým posluchačům okamžiky zamyšlení a prožitku.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)