Němá smrt (1982)

Břetislav Hodek. Rozhlasová hra o špičkovém českém hudebníkovi, který se rozhodne zůstat v Anglii jako emigrant. Dramaturg Pavel Minks. Režie Josef Melč.

Osoby a obsazení: Profesor Oskar Churavý, koncertní mistr Londýnské filharmonie (Vladimír Brabec), Jiřina Churavá, jeho manželka (Věra Kubánková), Alena Churavá, jejich dcera (Sylva Sequensová), Jiří Churavý, jejich syn (Oldřich Vízner), Tonda (Josef Větrovec), Honza, člen Filharmonického kvarteta (Vladimír Čech), Luděk, člen Filhamonického kvarteta (Radim Vašinka), Viktor (Ladislav Šimek), Vaughan, nakladatel (Svatopluk Beneš), Vaughanová, jeho manželka (Alena Vránová), Michael Vaughan, jejích syn (David Vejražka), Sheila Greenwoodová (Jana Drbohlavová), Beyer, nakladatel (Svatopluk Skládal) a další.

Natočeno v roce 1982 (68 min). Obnovená premiéra 23. 4. 2023 (ČRo 3 Vltava, 15:00 h.) v cyklu Hra pro pamětníky.

Lit.: čtk - Oceněné rozhlasové hry. In Lidová demokracie 234-1982 (2. 10. 1982), s. 4 (noticka)čtk: Oceněné rozhlasové hry. In Lidová demokracie 234/1982 (2. 10. 1982), s. 4 (noticka).

Lit.: ir - Nové rozhlasové hry. In Tvorba 40-1982 (6. 10. 1982), s. 2 (noticka).ir: Nové rozhlasové hry. In Tvorba 40/1982 (6. 10. 1982), s. 2 (noticka).

Lit.: Šulc, Viktorín: Neúnavné hledačství. In Scéna 4/1983, s. 4 (zmínka v recenzi).

Šulc, Viktorín-  Neúnavné hledačství. In Scéna 4-1983, s. 4 (recenze)Lit.: Velíšek, Martin: Břetislav Hodek: Němá smrt. O špičkovém českém houslistovi, který se rozhodne zůstat v emigraci. In web ČRo 3 Vltava, 23. duben 2023 (článek) – Cit.: „Opustíš-li mne, nezahynu. Opustíš-li mne, zahyneš.“ Tyto verše, které se socialistické kultuře hodily z celého Dykova díla nejvíce, jakoby pojmenovávaly i výchozí bod Hodkovy hry.  (…)

Špičkový houslista Churavý žije život úspěšného koncertního mistra a pedagoga v Londýně. Jeho syn se s novým prostředím sžil bez problému, ani dcera nemá výrazné problémy. Manželka naráží na jazykovou a vlastně i sociální bariéru – snad i proto se jí stýská nejvíc. Nicméně rodina je v Londýně pevně ukotvena. Situace se změní v okamžiku, kdy je ČSSR vyhlášena amnestie a do Londýna přijedou koncertovat bývalí Churavého kolegové a jeden z nich dokonce s pověřením otestovat, zda by se slavný houslista nechtěl vrátit. (…)

Premiéra Němé smrti o rok předcházela nechvalně slavný pořad Československé televize Krok do neznáma a nutno říct, že s tématem pracuje daleko citlivěji a vlastně asi s maximem „objektivnosti“ či minimem ideologie, kterých byl tehdy Československý rozhlas schopen. Hra samozřejmě neporušila premisu, že opuštění socialistické republiky je zločin, nicméně mohla být tehdy vnímána i jako poukázání na zničující traumata, kterým jsou emigranti vystaveni.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)