Pantagruel (1985)
Francois Rabelais. Dramatizace Zdeněk a Marie Hořínkovi. Hudbu složil a řídí Miroslav Kořínek. Dramaturgie Marie Říhová. Režie Jan Schmid.
Osoby a obsazení: starý Pantagruel (Karel Heřmánek), mladý Pantagruel (Jiří Lábus), Panurgos (Josef Kemr), vyslanec (Marek Eben), velitelka Jitrnic (Lída Roubíková), královna Jitrnic (Jana Synková), Kvinta (Jana Koubková), Kvarta (Markéta Fišerová), Oktáva (Marie Horáková), delfín Elf (Jakub Schmid), Sókrates v. Delfín (František Filipovský), Jelito (Artur Šviha), Pantagruelův vnuk (Martin Hron), rybářka (Jana Kretschmerová), rybář (Jiří Císler) a další.
Natočeno 1985 (58 min.). Premiéra (?) 26. 9. 1985 (Praha, 19:15-20:15 h.).
Této rozhlasové hře dějově předchází hra Gargantua.
Lit.: Hořínek, Zdeněk: Absurdity normality III. In Divadelní noviny 3/8. 2. 2011 (vzpomínky). – Cit.: Roku 1979 jsem pro Ypsilonku připravil dramatizaci dlouhatánských románů Françoise Rabelaise. Obr Gargantua mě přivedl oklikou do rozhlasu. Z iniciativy Jana Czecha jsme s manželkou napsali dvě rozhlasové hry – Gargantua a Pantagruel. V práci pro rozhlas jsme pokračovali řadou pohádek i nepohádek – Baron Blecha, Dvě rány do hlavy, Zachýsek Rumělka, Peter Pan, Zlatý kořenáč, Zlatý věk sedmé velmoci, Anarchista Čtvrtek, zlý sen. S manželkou jsme si při psaní docela dobře rozuměli. Ona uplatňovala svou nápaditost a fabulační schopnost, já pečoval o řád a styl. Později se žena autorsky osamostatnila. Své zkušenosti galerijní strážkyně uplatnila v poetické próze Moje národní galerie a zahradní studia (při nichž jsem fungoval jako poradce přes stromy) v knize Příběhy pražských zahrad, za něž byla roku 1996 vyznamenána první cenou v soutěži o Cenu Františka Langera.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku