Vernisáž (1977)

Václav Havel. Režie a průvodní slovo Milan Horník.

Osoby a obsazení: Věra (Rozina Jadrná-Pokorná), Michal (Miroslav Patera), Bedřich (Karel Kryl).

Nastudovalo Rádio Svobodná Evropa (RFE) v roce 1977. Obnovená premiéra 6. 11. 2008 (ČRo 3 Vltava, 20:00 – 20:38 h.) v rámci dramaturgického cyklu V hlavní roli Ferdinand Vaněk. Repríza 12. 4. 2014 (ČRo 3 Vltava, 14:00 h.) k výročí 70. nedožitých narozenin K. Kryla.

Pozn.: Nahrávka českého odd. Rádia Svobodná Evropa. Zapůjčeno z archívu RFE ve fondech Československého dokumentačního střediska Národního muzea.

Lit.: Pekárek, Hynek: Vltava uvede Havlovu hru s Krylem. In web Lidovky.cz, 4. 11. 2008 (anotace). – Cit.: Unikátní rozhlasovou nahrávku aktovky Václava Havla Vernisáž z roku 1977, v níž si ústřední postavu disidentského spisovatele zahrál Karel Kryl, uvede ve čtvrtek 6. listopadu Český rozhlas 3 – Vltava ve 20 hodin. Snímek natočilo Československé oddělení Rádia Svobodná Evropa pro silvestrovské vysílání a jeho záznam se zachoval v dobré technické kvalitě v audioarchivu Československého dokumentačního střediska, který dnes spravuje Národní muzeum.
Inscenace není jen dobovým dokumentem Inscenace režiséra Milana Horníka není jen dobovým dokumentem, ale má i své umělecké hodnoty. Hereckými partnery Karla Kryla byli zkušení interpreti a zároveň redaktoři literárních pořadů a kabaretů Svobodné Evropy Rozina Jadrná-Pokorná a Miroslav Patera.
Proto je také zařazený do cyklu Ferdinand Vaněk v hlavní roli, přestože v repertoáru existuje vlastní inscenace Vernisáže.
Zmíněný cyklus připravila Vltava jako součást širší programové řady, v níž po celý rok uvádí pořady všech žánrů související se zlomovými „osmičkovými“ daty českých dějin.
(…) Mezi autory osmi her, jež spojuje legendární dramatická postava spisovatele Vaňka, jsou kromě Václava Havla Pavel Landovský, Pavel Kohout a překvapivě i Jiří Dienstbier. Ten je autorem aktovky Příjem, navazující obsahově na Havlovu Audienci. Spisovatel Vaněk a užvaněný pivovarník Sládek se v ní po několika letech setkávají znovu, tentokrát v prostředí věznice. Zdařilé pokračování slavné Audience uslyší posluchači Vltavy 11. prosince v režii Ivana Chrze, dokonce ve světové premiéře. Hru Příjem napsal Jiří Dienstbier po návratu z vězení v roce 1984. V rozhlasové premiéře uslyší také hry Pavla Kohouta: Atest, Marast, Safari.
Safari, napsané původně v němčině, cyklus Ferdinand Vaněk v hlavní roli letošního 18. prosince ukončí.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)