Zmatek kolem Lydie (1959)

Richard Brinsley Sheridan (komedie Rivalové). Hudební rozhlasová komedie. Podle klasického námětu napsal Benda Josef (= Josef Škvorecký a Lubomír Dorůžka). Hudba Zdeněk Jonák. Zpívá Malý sbor Státního hudebního divadla v Karlíně, orchestr řídí Jan Frýda. Hudební režie Bohumil Čipera. Redaktor Jiří Aplt. Režie Jaroslav Burian.

Osoby a obsazení: Bob Acres (Josef Chvalina), Tomáš, sluha (Václav Trégl), Sir Anthony Absolute (František Kreuzmann), Faukland (Jiří Robert Pick), kapitán Jack Absolute, syn (Otakar Brousek I.), Sir Herkules (Oldřich Musil), Filip, sluha (Vladimír Brabec), David, sluha (František Filipovský), paní Malapropová (Ljuba Hermannová), Julie Melvillová (Viola Zinková), Lydie Languisová (Jaroslava Adamová), Lucy, komorná (Alena Kreuzmannová), úvod (Zdenka Procházková).

Natočeno 1959. Premiéra 25. 7. 1959 (Praha 2, 19:30 h.; 130 min.). Obnovená premiéra 14. 7. 2012 (ČRo 3 Vltava, 14:00 – 16:10 h.).

Lit.: Hnilička, Přemysl: Panáčkův průvodce rozhlasovou hrou – Sheridanovi Rivalové v rozhlasově hudebním hávu. In Týdeník Rozhlas 52-1/2018-2019, s. 28 (článek). – Také dostupné na Panáčkovi.

Lit.: Pekárek, Hynek: Obnovená premiéra hudební komedie Zmatek kolem Lydie. In web ČRo, červenec 2012 (anotace). – Cit.: Bohatý mladík se raději vydává raději za chudého, aby tak naplnil romantické představy své vyvolené o lásce… od této záměny se odvíjí komické situace hry napsané podle klasické předlohy Richarda Brinsleye Sheridana. Rozhlasovou hudební komedii z roku 1959, k níž napsali libreto Lubomír Dorůžka a Josef Škvorecký, uvádíme v obnovené premiéře v sobotu 14. července od 14.00.

Hudební publicista a překladatel Lubomír Dorůžka a spisovatel Josef Škvorecký byli celoživotní přátelé. Pojilo je nejen studium anglistiky, ale i vážný zájem o jazzovou hudbu. Když se Dorůžka stal redaktorem Československého rozhlasu, vytvořili společně scénáře, které se věnovaly americké a anglické historii i literatuře a samozřejmě jazzu. Prvním takovým doloženým pořadem je rozhlasové pásmo o americkém presidentovi Abrahamovi Lincolnovi z roku 1955.

Rok po vydání Zbabělců, které sice Škvoreckému přineslo velkou popularitu u čtenářů, ale zároveň bylo záminkou ke štvanici komunistů na jeho osobu, napsali společně libreto k hudební komedii podle hry Richarda Brinsleye Sheridana Soupeři. Text vznikal pro tehdejší Redakci zábavné a operetní hudby a jejím redaktorem byl Jiří Aplt. Přestože na scénáři komedie uchovaném v archivu Českého rozhlasu jsou Škvorecký i Dorůžka uvedeni jako autoři, při premiéře 25. července 1959 byl jako libretista ohlášen Josef Benda. Autoři zůstali inkognito, i když posluchači mohli poznat v úvodu inscenace, v níž neexistující Josef Benda dokonce vystupuje, že mluví hlasem Lubomíra Dorůžky. Sheridanova komedie skýtala libretistům látku jako stvořenou pro lehkou rozhlasovou zpěvohru.

Půvabná slečna Lydie Languishová s oblibou čte sladkobolné romány určené pro paní a dívky. Když se zamiluje do zámožného mladíka, kapitána Jacka Anthonyho, ten raději předstírá, že je chudý podporučík. Aby se Lidiiny romantické představy o lásce vyčtené z románů naplnily, slíbí ji Jack, že ji unese. Dopis s plánem únosu se však dostane do rukou slídivé tety. Ta chce Lydii bohatě provdat a rozhodne se, že vše překazí…

Dlouhá desetiletí nahrávka odpočívala v archivu, letos jsme se ji rozhodli uvést v měsíci, ve kterém i intelektuálně naladění posluchači Vltavy jistě nepohrdnou dílem lehké můzy. Mají tak jedinečnou příležitost slyšet hrát a zpívat Jaroslavu Adamovou v méně obvyklé roli naivky. A slyšet další oblíbené herce, jejichž hlasy již můžeme slyšet pouze ze zvukového záznamu: Františka Filipovského, Františka Kreuzmanna, Josefa Chvalinu, Václava Trégla a Ljuba Hermannovou. Zvláště poslední jmenovaná tu exceluje v roli slídivé a přísné paní Malapropové, za jejíž neuvěřitelné komolení cizích výrazů by se nemusel stydět ani pověstný pan Kaplan. Hudbu ke komedii složil Zdeněk Jonák, dirigentem byl Jan Frýda a režii měl Jaroslav Burian.

 

Zmatek kolem Lydie uvádíme v obnovené premiéře v letním triptychu původních hudebních rozhlasových her. Jako další uslyšíte rozhlasové muzikály Napravení Jima Valentina (21. 7.) a  Noc je můj den (28. 7.).

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)